Start › Västra Götalands län › Stenkullen
Lerum Berg 1:37 Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 472 | 496 | 454 | 533 | 818 |
| Nettoomsättning | 470 | 495 | 453 | 531 | 817 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Rörelsekostnader | 107 | 103 | 144 | 210 | 221 |
| Övriga externa kostnader | 83 | 79 | 73 | 106 | 82 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 71 | 104 | 139 |
| Rörelseresultat | 365 | 394 | 311 | 323 | 597 |
| Finansiella poster | 17 | 27 | 9 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 17 | 27 | 9 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 382 | 421 | 319 | 323 | 597 |
| Bokslutsdispositioner | −380 | −420 | 0 | −260 | −320 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 260 | 320 |
| Resultat före skatt | 2 | 1 | 319 | 63 | 277 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 66 | 13 | 59 |
| Årets resultat | 1 | 1 | 254 | 50 | 218 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 797 | 1 951 | 1 802 | 2 047 | 2 208 |
| Anläggningstillgångar | 481 | 505 | 529 | 600 | 704 |
| Materiella anläggningstillgångar | 481 | 505 | 529 | 600 | 704 |
| Byggnader och mark | 481 | 505 | 529 | 600 | 704 |
| Omsättningstillgångar | 1 316 | 1 446 | 1 273 | 1 447 | 1 505 |
| Kortfristiga fordringar | 268 | 287 | 28 | 72 | 0 |
| Kundfordringar | 3 | 3 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 20 | 20 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 200 | 200 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 57 | 66 | 1 | 52 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 18 | 7 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 047 | 1 160 | 1 245 | 1 375 | 1 505 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 797 | 1 951 | 1 802 | 2 047 | 2 208 |
| Eget kapital | 1 384 | 1 732 | 1 732 | 1 978 | 1 928 |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Fritt eget kapital | 1 279 | 1 628 | 1 627 | 1 873 | 1 823 |
| Balanserat resultat | 1 278 | 1 627 | 1 373 | 1 823 | 1 605 |
| Årets resultat | 1 | 1 | 254 | 50 | 218 |
| Kortfristiga skulder | 413 | 219 | 70 | 69 | 281 |
| Förskott från kunder | 20 | 49 | 51 | 49 | 64 |
| Skulder till koncernföretag | 380 | 150 | – | 0 | 190 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 13 | 20 | 19 | 19 | 26 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 50 | – | 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 969 | 2 969 | 2 969 | 2 969 | 2 969 | 2 969 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 488 | 2 464 | 2 440 | 2 369 | 2 265 | 2 127 |
| Årets avskrivningar | 24 | 24 | 71 | 104 | 139 | – |
Om bolaget
- Adress
- FÄRGVÄGEN 1, 443 61 STENKULLEN
- Registrerat
- 1998-03-10
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5234-6731
- LERUM BERG 1 37 AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västra Götalands län Lerums Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget, som är ett helägt dotterbolag till Modeco Invest Aktiebolag 556680-0461, har under året bedrivit fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län Lerums Kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret En Anteciperad utdelning har skett till moderbolaget. Några väsentliga händelser under räkenskapsåret har inte förekommit.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Modeco Invest Aktiebolag
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget, som är ett helägt dotterbolag till Modeco Invest Aktiebolag 556680-0461, har under året bedrivit fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län Lerums Kommun .
-
Modeco Invest Aktiebolag
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget, som är ett helägt dotterbolag till Modeco Invest Aktiebolag 556680-0461, har under året bedrivit fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län Lerums Kommun .