Start › Västra Götalands län › Stenkullen
Modeco Invest Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 177 | 1 | 19 | 31 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 177 | 1 | 19 | 31 |
| Rörelsekostnader | 5 | 44 | 43 | 276 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 44 | 38 | 271 | 12 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | −5 | 133 | −42 | −258 | 14 |
| Finansiella poster | 348 | 6 | 500 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 350 | 0 | 500 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 6 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 343 | 139 | 458 | −258 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | 380 | 420 | 0 | 260 | 320 |
| Erhållna koncernbidrag | 380 | 420 | 0 | 260 | 320 |
| Resultat före skatt | 723 | 559 | 458 | 2 | 334 |
| Skatt på årets resultat | 87 | 201 | 0 | 1 | 28 |
| Årets resultat | 637 | 359 | 458 | 2 | 306 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 757 | 772 | 483 | 553 | 910 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 441 | 446 | 451 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 341 | 346 | 351 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 341 | 346 | 351 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 657 | 672 | 42 | 107 | 460 |
| Kortfristiga fordringar | 413 | 269 | 14 | 41 | 333 |
| Fordringar hos koncernföretag | 380 | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 13 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 18 | 249 | 1 | 28 | 333 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 6 | – | – | – |
| Kassa och bank | 244 | 403 | 28 | 65 | 126 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 757 | 772 | 483 | 553 | 910 |
| Eget kapital | 757 | 571 | 462 | 504 | 752 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 657 | 471 | 362 | 404 | 652 |
| Balanserat resultat | 21 | 112 | −96 | 402 | 424 |
| Årets resultat | 637 | 359 | 458 | 2 | 228 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 202 | 21 | 49 | 158 |
| Skatteskulder | 0 | 201 | 1 | 28 | 28 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 450 | 250 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 403 | 403 | 403 | 403 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 403 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 61 | 57 | 52 | 47 |
| Årets avskrivningar | – | – | 5 | 5 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 61 | 61 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Ackumulerade avskrivningar | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
Om bolaget
- Adress
- FÄRGVÄGEN 1, 443 61 STENKULLEN
- Registrerat
- 2005-05-02
- Bransch
- Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av värdepapper, fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5415-0198
- Modeco Invest AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västra Götalands län Lerums kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under året inte haft någon verksamhet förutom förvaltning av en av bolaget ägd fastighet. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län Lerums kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret En anteciperad utdelning har skett från dotterbolaget. Några övriga väsentliga händelser under räkenskapsåret har inte förekommit.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.