Start › Stockholms län › Stockholm
Sturehofs Slott & Cafe AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 174 | 2 970 | 2 622 | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 3 164 | 2 970 | 2 622 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 668 | 2 563 | 2 541 | 1 | 0 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 874 | 839 | 742 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 566 | 545 | 806 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 1 228 | 1 179 | 992 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 506 | 408 | 81 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −4 | −1 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 1 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 506 | 403 | 80 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −130 | −250 | −23 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −75 | −50 | −23 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 55 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 376 | 153 | 57 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 78 | 32 | 14 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 297 | 121 | 42 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 998 | 640 | 582 | 103 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 998 | 640 | 582 | 103 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 919 | 606 | 485 | 80 | 80 | 105 | 105 | 105 |
| Kundfordringar | 0 | 9 | 2 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 841 | 579 | 475 | 80 | 80 | 105 | 105 | 105 |
| Övriga fordringar | 53 | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 18 | 6 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 79 | 33 | 96 | 23 | 25 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 998 | 640 | 582 | 103 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Eget kapital | 565 | 267 | 146 | 103 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Bundet eget kapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Fritt eget kapital | 463 | 166 | 44 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Balanserat resultat | 166 | 44 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Årets resultat | 297 | 121 | 42 | −1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Obeskattade reserver | 148 | 73 | 23 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 286 | 299 | 413 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 52 | 65 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 104 | 46 | 14 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 43 | 14 | 28 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 105 | 187 | 306 | – | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | 180 | 180 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | 180 | 180 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 | 4 | 4 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – | 0 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SUNDSTABACKEN 6, 120 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1994-11-15
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang och caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5676-7262
- STUREHOFS SLOTT & CAFÉ AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bolaget har sitt säte i Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva restaurang-, café och cateringverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Fröknarna Rabarbercompott med org nr 556636-4534 Med hänvisning till årsredovisningslagen 7 kap 3§ har koncernredovisning inte upprättats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 50 kB | Öppna |
| 2024 | 51 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 42 kB | Öppna |
| 2021 | 6 kB | Öppna |
| 2020 | 6 kB | Öppna |
| 2019 | 6 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Fröknarna Rabarberkompott AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fröknarna Rabarberkompott AB; Organisationsnummer=556636-4534; ForetagetsSate=Stockholm
-
Fröknarna Rabarberkompott AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fröknarna Rabarberkompott AB; Organisationsnummer=556636-4534; ForetagetsSate=Stockholm
-
Fröknarna Rabarbercompott
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är att bedriva restaurang-, café och cateringverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Fröknarna Rabarbercompott med org nr 556636-4534 Med hänvisning till årsredovisningslagen 7 kap 3§ har koncernredovisning inte upprättats.
-
Fröknarna Rabarberkompott AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Fröknarna Rabarberkompott AB, org. nr. 556636-4534, säte i Stockholm