Start › Stockholms län › Stockholm
cosmic relations AB
Utveckling10 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 |
| Rörelsekostnader | 12 | 44 | 6 | 50 | 17 | 6 | 17 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 44 | 6 | 50 | 17 | 6 | 17 | 7 |
| Rörelseresultat | −12 | 44 | −6 | −50 | −17 | −6 | −17 | −7 |
| Finansiella poster | −19 | −1 265 | 16 | 169 | −1 | −36 | −12 | −74 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 5 255 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 36 | 16 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 300 | 0 | 5 050 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | 1 | 0 | 36 | 1 | 36 | 12 | 74 |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −1 221 | 11 | 119 | −17 | −42 | −29 | −81 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | −43 | 0 | 192 | 18 | 41 | 27 | 69 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 30 | −13 | 0 | 192 | 18 | 41 | 27 | 69 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | −1 263 | 11 | 311 | 1 | −1 | −2 | −12 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | 2 | 25 | 1 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −1 | −1 271 | 8 | 286 | 0 | −1 | −2 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 705 | 2 707 | 4 001 | 4 001 | 9 052 | 9 050 | 9 051 | 9 055 |
| Anläggningstillgångar | 2 700 | 2 700 | 4 000 | 4 000 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 700 | 2 700 | 4 000 | 4 000 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 |
| Andelar i koncernföretag | 2 700 | 2 700 | 4 000 | 4 000 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 7 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 5 | 7 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 705 | 2 707 | 4 001 | 4 001 | 9 052 | 9 050 | 9 051 | 9 055 |
| Eget kapital | 109 | 110 | 1 381 | 1 373 | 1 087 | 1 087 | 1 088 | 1 090 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 59 | 60 | 1 331 | 1 323 | 1 037 | 1 037 | 1 038 | 1 040 |
| Balanserat resultat | 60 | 1 331 | 1 323 | 1 037 | 1 037 | 1 038 | 1 040 | 1 052 |
| Årets resultat | −1 | −1 271 | 8 | 286 | 0 | −1 | −2 | −12 |
| Obeskattade reserver | 13 | 43 | 30 | 30 | 222 | 240 | 281 | 308 |
| Periodiseringsfonder | 13 | 43 | – | 30 | 222 | 240 | 281 | 308 |
| Långfristiga skulder | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 317 | 2 133 | 2 321 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 58 | 125 | 313 |
| Övriga skulder | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 1 258 | 2 008 | 2 008 |
| Kortfristiga skulder | 1 325 | 1 296 | 1 331 | 1 340 | 6 485 | 6 407 | 5 548 | 5 337 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | 0 | 5 | 20 | 0 |
| Skatteskulder | 6 | 10 | 27 | 25 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 16 | 16 | 19 | 5 518 | 5 327 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 96 | 96 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 750 | 750 | 750 | 750 | 750 |
| Företagsinteckningar | 750 | 750 | 750 | 750 | 750 | 750 | 750 | 750 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 037 | 1 037 | 1 038 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 | 9 050 |
| Ackumulerade nedskrivningar | −6 350 | −6 350 | −5 050 | −5 050 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 300 | 0 | 5 050 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SUNDSTABACKEN 6, 120 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-09-08
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva café-restaurang och cateringverksamhet, även försäljning av mat- och köksprodukter i butik även yoga-friskvård och förlagsverksamhet samt bedriva hundpensionat och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 488-4524
- Cosmic Relations AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva café- restaurangverksamhet. Företaget äger samtliga aktier i Fröknarna Rabarberkompott AB, rg.nr 556636-4534
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 49 kB | Öppna |
| 2024 | 51 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 43 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Fröknarna Rabarberkompott AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fröknarna Rabarberkompott AB; Organisationsnummer=556636-4534; ForetagetsSate=Stockholm
-
Fröknarna Rabarberkompott AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fröknarna Rabarberkompott AB; Organisationsnummer=556636-4534; ForetagetsSate=Stockholm