Start › Uppsala län › Uppsala
Språklådan i Uppsala AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 11 | 11 | 14 | 17 | 26 | 24 | 32 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 11 | 11 | 14 | 17 | 26 | 24 | 32 |
| Rörelseresultat | −11 | −11 | −11 | −14 | −17 | −26 | −24 | −32 |
| Finansiella poster | 37 | 240 | 255 | 210 | 38 | 0 | 80 | 314 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 37 | 240 | 255 | 210 | 38 | 0 | 80 | 314 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | 229 | 244 | 196 | 21 | −26 | 56 | 282 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 146 | 38 | 18 | 88 | 28 | −56 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 146 | 38 | 18 | 88 | 28 | −56 |
| Resultat före skatt | 26 | 229 | 390 | 234 | 39 | 62 | 83 | 226 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 31 | 6 | 1 | 14 | 1 | 52 |
| Årets resultat | 26 | 229 | 360 | 228 | 39 | 48 | 82 | 173 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 780 | 1 994 | 1 974 | 2 003 | 1 996 | 2 179 | 2 306 | 2 475 |
| Anläggningstillgångar | 1 698 | 1 861 | 1 921 | 1 921 | 1 921 | 2 083 | 2 083 | 2 233 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 698 | 1 861 | 1 921 | 1 921 | 1 921 | 2 083 | 2 083 | 2 233 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 698 | 1 861 | 1 921 | 1 921 | 1 921 | 2 083 | 2 083 | 2 233 |
| Omsättningstillgångar | 82 | 133 | 53 | 82 | 75 | 95 | 223 | 242 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 40 | 15 | 15 | 58 | 43 | 27 | 9 |
| Övriga fordringar | 10 | 40 | 15 | 15 | 58 | 38 | 22 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 |
| Kassa och bank | 73 | 93 | 38 | 67 | 17 | 52 | 196 | 234 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 780 | 1 994 | 1 974 | 2 003 | 1 996 | 2 179 | 2 306 | 2 475 |
| Eget kapital | 1 770 | 1 954 | 1 930 | 1 765 | 1 724 | 1 870 | 1 999 | 2 088 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 650 | 1 834 | 1 810 | 1 645 | 1 604 | 1 750 | 1 879 | 1 968 |
| Balanserat resultat | 1 625 | 1 605 | 1 450 | 1 417 | 1 566 | 1 702 | 1 796 | 1 795 |
| Årets resultat | 26 | 229 | 360 | 228 | 39 | 48 | 82 | 173 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 146 | 184 | 202 | 290 | 318 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 146 | 184 | 202 | 290 | 318 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 41 | 45 | 92 | 88 | 107 | 18 | 70 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | – | 0 | 15 | 0 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 31 | 35 | 4 | – | – | 0 | 49 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 78 | 78 | 83 | 8 | 8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | 800 | 800 | 800 | 800 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 209 | 205 | 195 | 187 | 184 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 604 | 1 750 | 1 879 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har haft en viss negativ påverkan på årets resultat. Dock förväntas detta vända under kommande år utan att några speciella åtgärder behöver vidtagas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 | 2019-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 698 | 1 861 | 1 921 | 1 921 | 1 921 | 2 083 | 2 083 | 2 083 | 2 083 | 2 233 |
| Försäljningar och utrangeringar | 163 | 60 | 0 | 0 | 162 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖGANÄSGATAN 6 B, 753 30 UPPSALA
- Registrerat
- 1989-12-18
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska förvalta värdepapper.
Bankgironummer
- 736-4060
- SPRÅKLÅDAN I UPPSALA AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-07
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Från 2023 har bolaget lagts helt vilande, och förvaltar endast värdepapper.Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.