Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Sidenkällaren Festvåning AB

556348-5837AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2026-05-31

Omsättning 2026
1,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
218 tkr
Årets resultat 2026
218 tkr
Eget kapital 2026
600 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20262026: 218 tkr218 tkr20242024: 153 tkr153 tkr20232023: −3 tkr−3 tkr20222022: 80 tkr80 tkr20212021: −190 tkr−190 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 9411 4101 744
Nettoomsättning 1 9411 3951 492
Övriga rörelseintäkter 015252
Rörelsekostnader 1 7231 2571 747
Handelsvaror 385354342
Övriga externa kostnader 1 317945899
Personalkostnader 4−57497
Av- och nedskrivningar 16159
Rörelseresultat 218153−4
Finansiella poster 001
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 001
Räntekostnader och liknande resultatposter 000
Resultat efter finansiella poster 218153−3
Resultat före skatt 218153−3
Årets resultat 218153−3

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620242023
TILLGÅNGAR 704748722
Anläggningstillgångar 122138153
Immateriella anläggningstillgångar 000
Hyresrätter och liknande rättigheter 000
Goodwill 000
Materiella anläggningstillgångar 223853
Inventarier, verktyg och installationer 223853
Finansiella anläggningstillgångar 100100100
Andra långfristiga fordringar 100100100
Omsättningstillgångar 581610569
Kortfristiga fordringar 102281270
Kundfordringar 449174
Övriga fordringar 0615
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 58185181
Kassa och bank 479328298
EGET KAPITAL OCH SKULDER 704748722
Eget kapital 600381228
Bundet eget kapital 114114114
Aktiekapital 100100100
Reservfond 141414
Fritt eget kapital 486268115
Balanserat resultat 268115118
Årets resultat 218153−3
Kortfristiga skulder 104366494
Leverantörsskulder 27206182
Skatteskulder 032
Övriga skulder 65146156
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1212154

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2026-05-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 100100100100

Goodwill

Post2026-05-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 392392392392
Ackumulerade avskrivningar 392392392392

Hyresrätter och liknande rättigheter

Post2026-05-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 350350350350
Ackumulerade avskrivningar 350350350350

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-05-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 199199199199
Ackumulerade avskrivningar 177161146137
Årets avskrivningar 16159–

Om bolaget

Adress
REPSLAGARGATAN 15, 118 46 STOCKHOLM
Registrerat
1989-04-27
Bransch
Restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5853-3472
Upmarks Festvåning AB
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-10
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangrörelse. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har samtliga aktier i Sidenkällaren Festvåning AB överlåtits från tidigare ägare Pouneh Pourahmad till Mona P AB, org.nr 559233-2000. Efter överlåtelsen är bolaget ett dotterföretag till Mona P AB, som är moderföretag. I samband med ägarförändringen har räkenskapsåret förlängts för att anpassas till moderföretagets räkenskapsår. Räkenskapsåret 2025/26 omfattar därmed fler månader än föregående räkenskapsår, vilket bör beaktas vid jämförelse av omsättningen. Omsättningen har ökat med 39,1 % under 2025/26 jämfört med föregående räkenskapsår.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202410 kB Öppna