Start › Stockholms län › Stockholm
Sidenkällaren Festvåning AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 941 | 1 410 | 1 744 |
| Nettoomsättning | 1 941 | 1 395 | 1 492 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 15 | 252 |
| Rörelsekostnader | 1 723 | 1 257 | 1 747 |
| Handelsvaror | 385 | 354 | 342 |
| Övriga externa kostnader | 1 317 | 945 | 899 |
| Personalkostnader | 4 | −57 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 15 | 9 |
| Rörelseresultat | 218 | 153 | −4 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 218 | 153 | −3 |
| Resultat före skatt | 218 | 153 | −3 |
| Årets resultat | 218 | 153 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 704 | 748 | 722 |
| Anläggningstillgångar | 122 | 138 | 153 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 38 | 53 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 38 | 53 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga fordringar | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 581 | 610 | 569 |
| Kortfristiga fordringar | 102 | 281 | 270 |
| Kundfordringar | 44 | 91 | 74 |
| Övriga fordringar | 0 | 6 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 58 | 185 | 181 |
| Kassa och bank | 479 | 328 | 298 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 704 | 748 | 722 |
| Eget kapital | 600 | 381 | 228 |
| Bundet eget kapital | 114 | 114 | 114 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 14 | 14 | 14 |
| Fritt eget kapital | 486 | 268 | 115 |
| Balanserat resultat | 268 | 115 | 118 |
| Årets resultat | 218 | 153 | −3 |
| Kortfristiga skulder | 104 | 366 | 494 |
| Leverantörsskulder | 27 | 206 | 182 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 2 |
| Övriga skulder | 65 | 146 | 156 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 154 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-05-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 |
Goodwill
| Post | 2026-05-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 392 | 392 | 392 | 392 |
| Ackumulerade avskrivningar | 392 | 392 | 392 | 392 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2026-05-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Ackumulerade avskrivningar | 350 | 350 | 350 | 350 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-05-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 199 | 199 | 199 | 199 |
| Ackumulerade avskrivningar | 177 | 161 | 146 | 137 |
| Årets avskrivningar | 16 | 15 | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- REPSLAGARGATAN 15, 118 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1989-04-27
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5853-3472
- Upmarks Festvåning AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangrörelse. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har samtliga aktier i Sidenkällaren Festvåning AB överlåtits från tidigare ägare Pouneh Pourahmad till Mona P AB, org.nr 559233-2000. Efter överlåtelsen är bolaget ett dotterföretag till Mona P AB, som är moderföretag. I samband med ägarförändringen har räkenskapsåret förlängts för att anpassas till moderföretagets räkenskapsår. Räkenskapsåret 2025/26 omfattar därmed fler månader än föregående räkenskapsår, vilket bör beaktas vid jämförelse av omsättningen. Omsättningen har ökat med 39,1 % under 2025/26 jämfört med föregående räkenskapsår.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 10 kB | Öppna |