Start › Uppsala län › Järlåsa
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 615 | 147 | 417 | 1 198 | 1 236 | 1 410 | 1 120 | 913 |
| Nettoomsättning | 79 | 92 | 72 | 837 | 1 141 | 945 | 1 070 | 778 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 430 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 106 | 55 | 345 | 361 | 94 | 465 | 51 | 135 |
| Rörelsekostnader | 303 | 384 | 1 004 | 830 | 1 354 | 1 191 | 1 120 | 835 |
| Råvaror och förnödenheter | 131 | 220 | 100 | 195 | 468 | 395 | 264 | 211 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 32 | 233 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 118 | 608 | 488 | 654 | 549 | 518 | 430 |
| Personalkostnader | 0 | −1 | 255 | 127 | 143 | 158 | 76 | 133 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 40 | 41 | 19 | 89 | 57 | 29 | 29 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 311 | −237 | −587 | 368 | −118 | 219 | 1 | 78 |
| Finansiella poster | −18 | −13 | −102 | −52 | −46 | −53 | −73 | −21 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 21 | −144 | −28 | −8 | 0 | −70 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 49 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | 35 | 8 | 24 | 39 | 53 | 3 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 293 | −250 | −689 | 317 | −165 | 166 | −73 | 58 |
| Resultat före skatt | 293 | −250 | −689 | 317 | −165 | 166 | −73 | 58 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 32 | 0 | 35 | 0 | 16 |
| Årets resultat | 293 | −250 | −689 | 285 | −165 | 131 | −73 | 41 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 603 | 277 | 332 | 804 | 689 | 937 | 582 | 684 |
| Anläggningstillgångar | 122 | 172 | 246 | 623 | 318 | 461 | 96 | 225 |
| Goodwill | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 122 | 162 | 159 | 27 | 46 | 135 | 96 | 125 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 14 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 122 | 162 | 159 | 27 | 46 | 131 | 87 | 111 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 87 | 595 | 272 | 326 | 0 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 10 | 87 | 595 | 272 | 326 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 481 | 105 | 85 | 181 | 372 | 476 | 486 | 460 |
| Varulager m.m. | 480 | 50 | 50 | 123 | 313 | 483 | 459 | 449 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 24 | 13 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 55 | 35 | 35 | 56 | 27 | 27 | 11 |
| Övriga fordringar | 1 | 55 | 35 | 35 | 56 | 27 | 27 | 11 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 23 | 3 | −33 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 603 | 277 | 332 | 804 | 689 | 937 | 582 | 684 |
| Eget kapital | 100 | −275 | −325 | 365 | 80 | 244 | 113 | 186 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −20 | −395 | −445 | 245 | −40 | 124 | −7 | 66 |
| Balanserat resultat | −313 | −145 | 245 | −40 | 124 | −7 | 66 | 25 |
| Årets resultat | 293 | −250 | −689 | 285 | −165 | 131 | −73 | 41 |
| Långfristiga skulder | 112 | 176 | 176 | 131 | 150 | 269 | 93 | 346 |
| Skulder till kreditinstitut | 85 | 85 | 176 | 131 | 150 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 27 | 91 | – | – | 0 | 269 | 93 | 10 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 336 |
| Kortfristiga skulder | 391 | 377 | 481 | 308 | 460 | 424 | 376 | 152 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 15 | 38 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 21 | 10 | 2 | – | 0 | 14 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 17 |
| Skatteskulder | – | – | – | 32 | 35 | 35 | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 391 | 341 | 433 | 275 | 424 | 389 | 361 | 66 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 67 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 245 | −40 | 124 | −7 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 82 | 300 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker väsentligt mot föregående år till följd av att vissa satsningar inte fallit ut som man önskat och p.g.a. att bolagets verksamhet minskar i dess omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker avsevärt mot tidigare år till följd av att verksamheten i bolaget utökats under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Årets avskrivningar | – | – | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 232 | 232 | 189 | 586 | 586 | 586 | 490 | 490 | 490 |
| Årets inköp | 0 | 132 | 189 | – | – | 96 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 90 | 586 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 110 | 70 | 30 | 558 | 539 | 455 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 40 | 40 | 41 | 19 | 84 | 52 | 24 | 24 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 570 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BÖRJEDAL, 744 97 JÄRLÅSA
- Registrerat
- 1972-01-13
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall dels driva tandläkarpraktik samt försäljning av dentalprodukter dels driva uppfödning, träning och tävlingsverksamhet med hästar samt försäljning av hästar och hästsportartiklar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 442-7225
- J A R A DENTAL AB
kontrollerat 2026-10-01
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-05
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-15
- Senaste annonsen
- 2022-03-15
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sigtuna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver uppfödning, träning, handel och tävlingsverksamhet med hästar
Väsentliga händelser
Bolaget har under året hyrt ut lokaler samt fortsatt verksamheten med hästuppfödning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.