J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69761 (7)
Årsredovisning
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
Organisationsnummer:
556156-6976
Räkenskapsår:
2024-05-01 -
2025-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Sigtuna
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-10-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69762 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver uppfödning, träning, handel och tävlingsverksamhet med hästar |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har under året hyrt ut lokaler samt fortsatt verksamheten med hästuppfödning. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-01 -2023-04-30 | 2021-05-01 -2022-04-30 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 79 | 92 | 72 | 837 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 293 | -250 | -689 | 317 |
| Soliditet (%) | | 16,6 | -99,3 | -97,9 | 47,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Reservfond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 20 000 | -144 755 | -250 441 | -275 196 |
| Erhållna aktieägartillskott | | | 82 000 | | 82 000 |
| Balanseras i ny räkning | | | -250 441 | 250 441 | 0 |
| Årets resultat | | | | 293 306 | 293 306 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 20 000 | -313 196 | 293 306 | 100 110 |
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69763 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -313 196 | | | |
| Årets resultat | | 293 306 | | | |
| Medel att disponera | | -19 890 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -19 890 | | | |
| Summa | | -19 890 | | | |
| | | | | |
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69764 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-05-01 | 2023-05-01 |
| | | 1 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 78 992 | 91 892 |
Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbete för annans räkning | | | | 430 000 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 105 683 | 55 025 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 614 675 | 146 917 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -131 002 | -219 710 |
| Övriga externa kostnader | | | | -132 425 | -118 457 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | 724 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -40 064 | -39 515 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -7 200 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -303 491 | -384 158 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 311 184 | -237 241 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 67 | 21 315 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 33 | 694 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -17 978 | -35 209 |
| Summa finansiella poster | | | | -17 878 | -13 200 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 293 306 | -250 441 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 293 306 | -250 441 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 293 306 | -250 441 |
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69765 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 121 880 | 161 944 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 121 880 | 161 944 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | 174 | 10 424 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 174 | 10 424 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 122 054 | 172 368 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Varor under tillverkning | | | | 480 000 | 50 000 |
| Summa varulager m.m. | | | | 480 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 715 | 54 640 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 715 | 54 640 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 53 | 196 |
| Summa kassa och bank | | | | 53 | 196 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 480 768 | 104 836 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 602 822 | 277 204 |
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69766 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Reservfond | | | | 20 000 | 20 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 120 000 | 120 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -313 196 | -144 755 |
| Årets resultat | | | | 293 306 | -250 441 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -19 890 | -395 196 |
| Summa eget kapital | | | | 100 110 | -275 196 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 4 | | |
| Checkräkningskredit | | | | 26 834 | 90 864 |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 85 256 | 85 033 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 112 090 | 175 897 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 15 360 |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 20 539 |
| Övriga skulder | | | | 390 622 | 340 604 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 390 622 | 376 503 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 602 822 | 277 204 |
| | | | | |
J.A.R.A. Dental Aktiebolag
556156-69767 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-05-01 2025-04-30 | 2023-05-01 2024-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 231 524 | 189 324 |
| Inköp | | | | 0 | 131 886 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 0 | -89 686 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 231 524 | 231 524 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -69 580 | -30 065 |
| Årets avskrivningar | | | | -40 064 | -39 515 |
| Utgående avskrivningar | | | | -109 644 | -69 580 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 121 880 | 161 944 |
| Not 4. Långfristiga skulder | | | | | |
| | | | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen | | | | 100 000 | 100 000 |