Start › Västra Götalands län › Sätila
Sätila of Sweden AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 28 831 | 36 482 | 28 562 | – | – |
| Nettoomsättning | 27 386 | 33 397 | 26 745 | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −161 | 2 040 | 1 008 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 606 | 1 045 | 808 | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 967 | 33 908 | 27 397 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 958 | 15 167 | 11 016 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 812 | 8 000 | 7 227 | – | – |
| Personalkostnader | 10 941 | 10 469 | 8 940 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 255 | 271 | 204 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −136 | 2 574 | 1 165 | – | – |
| Finansiella poster | 268 | 1 064 | −133 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 73 | 10 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 87 | 114 | 144 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | 3 638 | 1 032 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −673 | −314 | – | – |
| Resultat före skatt | 121 | 2 965 | 718 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 390 | 118 | – | – |
| Årets resultat | 121 | 2 575 | 600 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 054 | 20 957 | 20 199 | 17 466 | 15 329 |
| Anläggningstillgångar | 860 | 1 001 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 860 | 1 001 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 860 | 1 001 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 194 | 19 956 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 8 500 | 9 436 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 553 | 2 771 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 5 774 | 5 286 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 44 | 601 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 652 | 4 433 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 680 | 3 480 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 244 | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 23 | 23 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 116 | 177 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 589 | 753 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 054 | 20 957 | – | – | – |
| Eget kapital | 12 414 | 13 793 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 360 | 360 | – | – | – |
| Aktiekapital | 300 | 300 | – | – | – |
| Reservfond | 60 | 60 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 054 | 13 433 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 11 933 | 10 858 | – | – | – |
| Årets resultat | 121 | 2 575 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 998 | 988 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 642 | 6 176 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 064 | 1 791 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 374 | – | – | – |
| Skatteskulder | 40 | 249 | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 343 | 1 357 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 194 | 2 405 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 1 500 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Verksamheten består i att sticka produkter av hög kvalitet både i egna varumärken och som s.k. Private Label-tillverkning. Bolaget har sitt säte i Mark.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Året började med viss optimism på marknaden med en bra orderingång för egna varumärket och private label tillverkning. Under hösten bromsade förväntningarna successivt in och en försiktighet präglade sista kvartalet till följd av den ekonomiska situationen på marknaden som blev utmanande i både återförsäljarled och konsumentmarknaden.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sätila of Sweden AB för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sätila of Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Sätila of Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Verksamheten består i att sticka produkter av hög kvalitet både i egna varumärken och som s.k. Private Label-tillverkning. Bolaget har sitt säte i Mark.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Året inleddes med en stark orderingång för både eget varumärke och private label tillverkning. Sista kvartalet präglades av avmattad konsumtion till följd av inflation och varmare höst med lägre volym av kompletteringsorder.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sätila of Sweden AB för räkenskapsåret 2022-01-01 – 2022-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sätila of Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Sätila of Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 512 | 512 | 512 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 512 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 512 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 371 | 9 257 | 8 599 | 8 557 |
| Årets inköp | 114 | 880 | 142 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 222 | 100 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 511 | 8 256 | 8 266 | 8 261 |
| Årets avskrivningar | 255 | 213 | 104 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 222 | 100 | – |
Om bolaget
- Adress
- GREBBESHULT 2, 511 99 SÄTILA
- Registrerat
- 1962-11-16
- Bransch
- Partihandel med kläder och skodon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fabrikation och försäljning av stickade plagg, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5868-9613
- SÄTILA OF SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K3
- Säte
- Mark
- Revision
- Ja (2024-05-15)
- Årsstämma
- 2024-05-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego