Start › Västmanlands län › Västerås
Hagabacken Fastighets H 1 AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 135 | – |
| Nettoomsättning | 135 | – |
| Rörelsekostnader | 150 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 150 | 19 |
| Rörelseresultat | −15 | −19 |
| Finansiella poster | −746 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 746 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −761 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 432 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −80 | – |
| Erhållna koncernbidrag | 512 | – |
| Resultat före skatt | −329 | −19 |
| Skatt på årets resultat | 52 | – |
| Årets resultat | −381 | −19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 93 209 | 44 |
| Anläggningstillgångar | 93 075 | 19 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 93 075 | 19 |
| Andelar i koncernföretag | 77 532 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 15 543 | 19 |
| Fordringar hos intresseföretag | 58 | – |
| Omsättningstillgångar | 134 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 25 |
| Fordringar hos koncernföretag | 58 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 76 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 93 209 | 44 |
| Eget kapital | 29 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 4 | 0 |
| Balanserat resultat | 385 | 19 |
| Årets resultat | −381 | −19 |
| Obeskattade reserver | 80 | – |
| Periodiseringsfonder | 80 | – |
| Långfristiga skulder | 91 492 | – |
| Skulder till koncernföretag | 91 492 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 608 | 19 |
| Leverantörsskulder | 0 | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 19 |
| Skatteskulder | 52 | – |
| Övriga skulder | 100 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 455 | – |
| Eventualförpliktelser | 37 349 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 385 | 19 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående år. Ökningen förklaras huvudsakligen av att föregående räkenskapsår var bolaget vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 77 532 | 0 |
| Årets inköp | 77 532 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 543 | 19 |
| Årets inköp | 15 524 | 19 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 103, 721 05 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2024-04-10
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 848-5880
- Hagabacken Fastighets H 1 AB
kontrollerat 2026-10-28
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-12
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Under året har företaget förvärvat 4 st. dotterbolag. Hagabacken Lastbilen 6 AB orgnr: 559249-4206, Hagabacken Umeå Singeln 15 AB orgnr: 556285-3688, Hagabacken Röbäcksdalen 1:8 & 1:9 AB orgnr: 559536-3846 samt Hagabacken Taket 5 AB orgnr: 556929-7277.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Hagabacken Fastighets H AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Hagabacken Fastighets H AB; Organisationsnummer=559433-3055; ForetagetsSate=Stockholm
-
Hagabacken Fastighets H AB
Visa källuppgift
att direkt eller indirekt genom dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Hagabacken Fastighets H 1 AB är ett dotterbolag till Hagabacken Fastighets H AB (559433-3055) med säte i Stockholm. Moderbolag i den största koncernen som bolaget ingår i är Hagabacken Fastighets AB (559449-8999), där även koncernredovisning upprättas, med säte i Stockholm