Start › Hallands län › Hyltebruk
Hyltebruks Plåtslageri AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 834 | 2 548 | – |
| Nettoomsättning | 2 834 | 2 548 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 788 | 2 040 | – |
| Handelsvaror | 1 705 | 1 248 | – |
| Övriga externa kostnader | 371 | 165 | – |
| Personalkostnader | 681 | 580 | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 47 | – |
| Rörelseresultat | 46 | 508 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | 508 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −127 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −127 | – |
| Resultat före skatt | 46 | 381 | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 78 | – |
| Årets resultat | 36 | 302 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 852 | 822 | – |
| Anläggningstillgångar | 149 | 73 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 149 | 73 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 84 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | 73 | – |
| Omsättningstillgångar | 703 | 749 | – |
| Kortfristiga fordringar | 231 | 264 | – |
| Kundfordringar | 165 | 238 | – |
| Övriga fordringar | 66 | 26 | – |
| Kassa och bank | 472 | 485 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 852 | 822 | – |
| Eget kapital | 363 | 327 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 338 | 302 | – |
| Balanserat resultat | 302 | – | – |
| Årets resultat | 36 | 302 | – |
| Obeskattade reserver | 127 | 127 | – |
| Periodiseringsfonder | 127 | 127 | – |
| Kortfristiga skulder | 362 | 368 | – |
| Leverantörsskulder | 318 | 292 | – |
| Skatteskulder | 19 | 40 | – |
| Övriga skulder | 25 | 36 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 | 120 |
| Årets inköp | – | 120 |
| Ackumulerade avskrivningar | 55 | 47 |
| Årets avskrivningar | 8 | 47 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-01-14 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 106 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | – | – |
| Årets avskrivningar | 21 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GULLANABBA 202, 314 91 HYLTEBRUK
- Registrerat
- 2024-01-15
- Bransch
- Takarbeten av plåt
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva tjänster inom plåtslageri och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 413-8756
- Hyltebruks Plåtslageri AB
kontrollerat 2026-10-27
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget ska bedriva tjänster inom plåtslageri och därmedförenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Hallands län, Hylte kommun
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.