Start › Dalarnas län › Falun
Tandläkare Olof Granhagen AB
Omsättning 2026
10,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
3,6 mkr
Årets resultat 2026
2,8 mkr
Eget kapital 2026
6,2 mkr
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 10 841 | 12 342 |
| Nettoomsättning | 10 841 | 12 301 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 41 |
| Rörelsekostnader | 7 255 | 7 713 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 214 | 1 767 |
| Övriga externa kostnader | 1 123 | 1 265 |
| Personalkostnader | 4 168 | 3 768 |
| Av- och nedskrivningar | 751 | 912 |
| Rörelseresultat | 3 585 | 4 629 |
| Finansiella poster | −11 | −110 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 11 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 110 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 574 | 4 518 |
| Resultat före skatt | 3 574 | 4 518 |
| Skatt på årets resultat | 745 | 941 |
| Årets resultat | 2 829 | 3 577 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 722 | 5 364 |
| Anläggningstillgångar | 4 811 | 2 736 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 813 | 2 472 |
| Goodwill | 1 813 | 2 472 |
| Materiella anläggningstillgångar | 410 | 264 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 410 | 264 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 589 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 589 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 911 | 2 628 |
| Varulager m.m. | 151 | 170 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 72 | 135 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 79 | 35 |
| Kortfristiga fordringar | 417 | 165 |
| Kundfordringar | 248 | 158 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 169 | 7 |
| Kassa och bank | 3 343 | 2 294 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 722 | 5 364 |
| Eget kapital | 6 222 | 3 602 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 6 197 | 3 577 |
| Balanserat resultat | 3 368 | 0 |
| Årets resultat | 2 829 | 3 577 |
| Kortfristiga skulder | 2 500 | 1 761 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 226 |
| Förskott från kunder | 72 | 76 |
| Leverantörsskulder | 358 | 219 |
| Skatteskulder | 1 802 | 984 |
| Övriga skulder | 112 | 112 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 156 | 144 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 460 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 460 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 600 | 0 |
| Årets inköp | 2 600 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 11 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 11 | 0 |
Goodwill
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 296 | 3 296 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 483 | 824 |
| Årets avskrivningar | 659 | 824 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 589 | 352 |
| Årets inköp | 237 | 352 |
| Ackumulerade avskrivningar | 180 | 88 |
| Årets avskrivningar | 92 | 88 |
Om bolaget
- Adress
- ÅSGATAN 14-15, 791 71 FALUN
- Registrerat
- 2023-10-25
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Tandvård
Bankgironummer
- 352-2844
- Tandläkare Olof Granhagen AB
kontrollerat 2026-10-27
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-02-01
- Senaste annonsen
- 2024-02-01
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falun registrerades år 2023 och bedriver sedan dess tandvård.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 10 kB | Öppna |