Start › Västra Götalands län › Hindås
Nail Systems of Sweden AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 085 | 2 817 |
| Nettoomsättning | 3 085 | 2 816 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 998 | 2 614 |
| Råvaror och förnödenheter | 320 | 258 |
| Handelsvaror | 1 372 | 1 135 |
| Övriga externa kostnader | 973 | 1 006 |
| Personalkostnader | 202 | 96 |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 120 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | −1 |
| Rörelseresultat | 87 | 203 |
| Finansiella poster | −60 | −120 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 60 | 120 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | 83 |
| Resultat före skatt | 27 | 83 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 21 |
| Årets resultat | 20 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 973 | 2 462 |
| Anläggningstillgångar | 401 | 505 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 60 | 80 |
| Goodwill | 60 | 80 |
| Materiella anläggningstillgångar | 341 | 425 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 341 | 425 |
| Omsättningstillgångar | 1 572 | 1 957 |
| Varulager m.m. | 1 338 | 1 741 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 264 | 1 622 |
| Förskott till leverantörer | 74 | 119 |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 151 |
| Kundfordringar | 82 | 85 |
| Övriga fordringar | 8 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 60 | 58 |
| Kassa och bank | 84 | 65 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 973 | 2 462 |
| Eget kapital | 107 | 87 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 82 | 62 |
| Balanserat resultat | 62 | – |
| Årets resultat | 20 | 62 |
| Långfristiga skulder | 528 | 1 256 |
| Skulder till kreditinstitut | 316 | 307 |
| Övriga skulder | 211 | 950 |
| Kortfristiga skulder | 1 338 | 1 119 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 013 | 802 |
| Leverantörsskulder | 202 | 231 |
| Skatteskulder | 28 | 21 |
| Övriga skulder | 77 | 65 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | – |
| Eventualförpliktelser | 600 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 20 |
| Årets avskrivningar | – | 20 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 550 | 500 |
| Årets inköp | 50 | 500 |
| Ackumulerade avskrivningar | 209 | 100 |
| Årets avskrivningar | 109 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- SKIDVÄGEN 5, 438 53 HINDÅS
- Registrerat
- 2023-08-30
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Företaget ska importera och leverera produkter för nagelterapeuter, samt hålla i utbildningar för blivande nagelterapeuter. Även vidareutbildningar inom nagelbranschen.
Bankgironummer
- 267-7946
- Nail Systems of Sweden AB
kontrollerat 2026-10-26
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Härryda kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Nail Systems of Sweden bedriver verksamhet inom import, distribution och försäljning av professionella nagelprodukter till utbildade nagelterapeuter. Bolaget erbjuder också utbildning inom nagelyrket och samverkar med skolor och privatutbildare för att höja kompetensnivån inom branschen. Genom ett brett sortiment av högkvalitativa produkter, anpassade kurskit och diplomering av elever bidrar bolaget till att stärka yrkesutövare och utveckla marknaden för professionell nagelvård. Under verksamhetsåret har bolaget inte genomfört några förändringar av firma eller andra formella bolagsuppgifter. Företaget har sitt säte i Härryda kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.