Taytech AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 978 | 2 776 |
| Nettoomsättning | 1 978 | 2 776 |
| Rörelsekostnader | 1 114 | 1 284 |
| Råvaror och förnödenheter | 20 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 43 | 60 |
| Personalkostnader | 1 038 | 1 209 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 10 |
| Rörelseresultat | 863 | 1 491 |
| Finansiella poster | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 863 | 1 491 |
| Resultat före skatt | 863 | 1 491 |
| Skatt på årets resultat | 178 | 308 |
| Årets resultat | 685 | 1 184 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 048 | 1 423 |
| Anläggningstillgångar | 1 490 | 536 |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 | 36 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 83 | 36 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 407 | 500 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 407 | 500 |
| Omsättningstillgångar | 558 | 887 |
| Kortfristiga fordringar | 224 | 456 |
| Kundfordringar | 224 | 456 |
| Kassa och bank | 334 | 431 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 048 | 1 423 |
| Eget kapital | 1 894 | 1 209 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 869 | 1 184 |
| Balanserat resultat | 1 184 | – |
| Årets resultat | 685 | 1 184 |
| Kortfristiga skulder | 154 | 215 |
| Leverantörsskulder | 15 | 8 |
| Skatteskulder | 63 | 86 |
| Övriga skulder | 75 | 121 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Trots ett utmanande marknadsläge gör styrelsen bedömningen att bolagets verksamhet och ekonomiska ställning kommer att utvecklas väl under kommande verksamhetsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 407 | 500 |
| Årets inköp | 907 | 500 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 | 46 |
| Årets inköp | 60 | 46 |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 10 |
| Årets avskrivningar | 13 | 10 |
Om bolaget
- Adress
- SPERLINGSGATAN 12, 212 22 MALMÖ
- Registrerat
- 2023-07-03
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kompetenskrävande tjänster inom IT samt platformsutveckling för applikationstjänster över internet. Konsultverksamhet inom högkompetent teknikrelaterade områden, framförallt inom mjukvaruutveckling och distribuerade system. Äga och förvalta värdepapper, obligationer och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 224-5983
- Taytech AB
kontrollerat 2026-10-26
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Taytech AB bedriver datakonsultverksamhet med fokus på avancerade IT-tjänster och plattformsutveckling för molnbaserade applikationer. Bolagets kärnkompetens omfattar mjukvaruutveckling och distribuerade system. Genom expertkompetens erbjuder bolaget tekniska konsulttjänster till företag med komplexa digitala behov. Bolaget grundades i juli 2023 och har sitt säte i Göteborg.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt att utveckla och befästa sin verksamhet, med fokus på att skapa förutsättningar för långsiktig tillväxt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.