Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
StormTac Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 3 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 3 | 2 |
| Rörelseresultat | 0 | −3 | −2 |
| Finansiella poster | 1 474 | 1 445 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 500 | 1 200 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 245 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 26 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 474 | 1 442 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | −60 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 60 | −60 | – |
| Resultat före skatt | 1 534 | 1 382 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 37 | – |
| Årets resultat | 1 527 | 1 345 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 963 | 3 433 | 3 251 |
| Anläggningstillgångar | 3 778 | 3 358 | 3 228 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 778 | 3 358 | 3 228 |
| Andelar i koncernföretag | 198 | 198 | 198 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 580 | 3 160 | 3 030 |
| Omsättningstillgångar | 185 | 75 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | – | – |
| Övriga fordringar | 40 | – | – |
| Kassa och bank | 145 | 75 | 23 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 963 | 3 433 | 3 251 |
| Eget kapital | 2 144 | 1 367 | 23 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 119 | 1 342 | −2 |
| Balanserat resultat | 592 | −2 | – |
| Årets resultat | 1 527 | 1 345 | −2 |
| Obeskattade reserver | 0 | 60 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 60 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 3 030 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 3 030 |
| Kortfristiga skulder | 1 819 | 2 006 | 198 |
| Skulder till koncernföretag | 1 162 | 1 820 | – |
| Skatteskulder | 44 | 37 | – |
| Övriga skulder | 612 | 148 | 198 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | 750 | 0 |
| Annan föreslagen utdelning | 2 000 | 750 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 198 | 198 | 198 |
| Årets inköp | – | – | 198 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 580 | 3 160 | 3 030 |
| Årets inköp | 420 | 130 | 3 030 |
Om bolaget
- Adress
- BOO STRANDVÄG 1 J, 132 36 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2023-03-08
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Företaget skall äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 121-5870
- Stormtac Holding AB
kontrollerat 2026-10-25
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-14
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget skall äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har valt att inte ha revisor.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
StormTac AB, 556870-6849
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=StormTac AB, 556870-6849