Start › Västra Götalands län › Mariestad
Clarab Bygg & Montage Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 171 | 2 075 | 4 464 |
| Nettoomsättning | 1 171 | 1 896 | 4 464 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 179 | – |
| Rörelsekostnader | 1 141 | 2 189 | 4 461 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 2 088 |
| Handelsvaror | 170 | 276 | – |
| Övriga externa kostnader | 262 | 880 | 1 888 |
| Personalkostnader | 540 | 858 | 485 |
| Av- och nedskrivningar | 169 | 97 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 77 | – |
| Rörelseresultat | 30 | −114 | 3 |
| Finansiella poster | −55 | −29 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 55 | 32 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | −143 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 80 | −80 | – |
| Förändring av överavskrivningar | 80 | −80 | – |
| Resultat före skatt | 55 | −223 | 2 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 43 | −223 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 989 | 1 530 | 350 |
| Anläggningstillgångar | 602 | 1 001 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 602 | 1 001 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 602 | 1 001 | – |
| Omsättningstillgångar | 387 | 529 | 350 |
| Varulager m.m. | 187 | 239 | 247 |
| Råvaror och förnödenheter | 187 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 239 | 247 |
| Kortfristiga fordringar | 128 | 104 | 58 |
| Kundfordringar | 103 | 89 | 20 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | – |
| Övriga fordringar | 26 | 15 | 38 |
| Kassa och bank | 71 | 186 | 45 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 989 | 1 530 | 350 |
| Eget kapital | 70 | 26 | 26 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 45 | 1 | 1 |
| Balanserat resultat | 1 | 221 | – |
| Årets resultat | 43 | −220 | 1 |
| Obeskattade reserver | 0 | 80 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 80 | – |
| Långfristiga skulder | 644 | 691 | 265 |
| Skulder till kreditinstitut | 644 | 691 | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 265 |
| Kortfristiga skulder | 276 | 733 | 59 |
| Skulder till kreditinstitut | 126 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 29 | – |
| Skatteskulder | 12 | – | – |
| Övriga skulder | 97 | 675 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 30 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 223 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 869 | 1 099 | 1 099 |
| Årets inköp | – | 1 099 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 267 | 97 | 0 |
| Årets avskrivningar | 169 | 97 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HASSLEGATAN 4, 542 32 MARIESTAD
- Registrerat
- 2023-02-28
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Företaget skall bedriva byggverksamhet, montageverksamhet med fönster, balkonger och solcellspaneler.
Bankgironummer
- 5297-8319
- Clarab Bygg & Montage AB
kontrollerat 2026-10-25
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mariestad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggverksamhet, montageverksamhet med fönster, balkonger och solcellspaneler. Företaget har sitt säte i Mariestad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.