Start › Dalarnas län › Särna
Live It Well Studios AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-02 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 710 | 1 030 | 581 | – |
| Nettoomsättning | 710 | 1 030 | 581 | – |
| Rörelsekostnader | 809 | 1 039 | 543 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 102 | 248 | 105 | – |
| Övriga externa kostnader | 171 | 171 | 117 | – |
| Personalkostnader | 475 | 560 | 286 | – |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 61 | 35 | – |
| Rörelseresultat | −98 | −9 | 38 | – |
| Finansiella poster | −16 | −21 | −13 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 16 | 22 | 13 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −115 | −30 | 25 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – |
| Resultat före skatt | −115 | −30 | 25 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 5 | – |
| Årets resultat | −115 | −30 | 20 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-02 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 212 | 373 | 386 | – |
| Anläggningstillgångar | 147 | 207 | 268 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 147 | 207 | 268 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 147 | 207 | 268 | – |
| Omsättningstillgångar | 65 | 166 | 118 | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 62 | 38 | – |
| Kundfordringar | 0 | 12 | 33 | – |
| Övriga fordringar | 18 | 1 | 2 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 48 | 3 | – |
| Kassa och bank | 47 | 104 | 80 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 212 | 373 | 386 | – |
| Eget kapital | −100 | 15 | 45 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −125 | −10 | 20 | – |
| Balanserat resultat | −10 | 20 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −115 | −30 | 20 | 0 |
| Långfristiga skulder | 253 | 271 | 287 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 253 | 271 | 287 | – |
| Kortfristiga skulder | 59 | 88 | 54 | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 14 | 4 | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 5 | – |
| Övriga skulder | 48 | 66 | 46 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 2 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående år, främst eftersom detta är bolagets första hela räkenskapsår. Föregående år var ett förkortat räkenskapsår då verksamheten startade.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-02-19 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 304 | 304 | 304 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 304 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 157 | 96 | 35 | 0 |
| Årets avskrivningar | 61 | 61 | 35 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- UTGÅRDSVÄGEN 1, 797 31 SÄRNA
- Registrerat
- 2023-02-20
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva butik och caféverksamhet samt snickeriarbeten, uthyrning av fastigheter och verksamhet inom turistnäringen.
Bankgironummer
- 5985-3598
- Live It Well Studios AB
kontrollerat 2026-10-25
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver butik och caféverksamhet samt snickeriarbeten, uthyrning av fastigheter och verksamhet inom turistnäringen. Bolaget har sitt säte i Älvdalen.Bolagets aktiekapital är förbrukat. Denna årsredovisning ska ses som kontrollbalansräkning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.