Start › Stockholms län › Stockholm
Safety Bolt AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-01 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 404 | 1 256 | 100 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 1 256 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 404 | 0 | 100 | – |
| Rörelsekostnader | 3 539 | 3 287 | 150 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 12 | 68 | – |
| Handelsvaror | −78 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 061 | 1 802 | 74 | – |
| Personalkostnader | 1 553 | 1 474 | 8 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 135 | −2 031 | −50 | – |
| Finansiella poster | −12 | −5 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 147 | −2 036 | −50 | – |
| Resultat före skatt | −2 147 | −2 036 | −50 | – |
| Årets resultat | −2 147 | −2 036 | −50 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-01 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 121 | 2 598 | 98 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 121 | 2 598 | 98 | – |
| Kortfristiga fordringar | 212 | 563 | 56 | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 115 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 97 | 448 | 56 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 115 | – | – |
| Kassa och bank | 909 | 2 035 | 43 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 121 | 2 598 | 98 | – |
| Eget kapital | 245 | 2 389 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 27 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 27 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 218 | 2 364 | 0 | – |
| Överkursfond | −4 400 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −2 036 | 4 400 | 50 | 0 |
| Årets resultat | −2 147 | −2 036 | −50 | 0 |
| Långfristiga skulder | 543 | 64 | 36 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 500 | – | – | – |
| Övriga skulder | 43 | 64 | 36 | – |
| Kortfristiga skulder | 332 | 145 | 37 | – |
| Leverantörsskulder | 70 | 35 | 35 | – |
| Övriga skulder | 256 | 103 | 2 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 8 | – | – |
| Ställda säkerheter | 500 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 500 | 50 | 50 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-01 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 50 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- WALLINGATAN 14 A, 111 24 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2023-01-10
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Safety Bolt utvecklar och kommersialiserar en patenterad sensor för mätning av belastning på bultar tillsammans med ledande bolag globalt inom applikationsområden för gruva, verktyg, infrastruktur och energi. Det görs bland annat genom forskning samt framtagande av hårdvara och mjukvara med hjälp av globala partnerskap.
Bankgironummer
- 5962-9550
- Safety Bolt AB
kontrollerat 2026-10-25
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har under året gjort en konvertering av teckningsoptioner till 77 409 aktier. Bolagets aktiekapital efter konvertering av teckningsoptioner uppgår till 26 935,225 kronor och 1 077 409 aktier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.