Start › Jönköpings län › Vetlanda
Weinfors Fastigheter i Vetlanda AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 605 | 510 | 0 | – |
| Nettoomsättning | 605 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 510 | – | – |
| Rörelsekostnader | 226 | 114 | 55 | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 74 | 55 | – |
| Av- och nedskrivningar | 172 | 40 | – | – |
| Rörelseresultat | 379 | 396 | −55 | – |
| Finansiella poster | −267 | −322 | −47 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 267 | 322 | 47 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 111 | 74 | −102 | – |
| Bokslutsdispositioner | −7 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −7 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 104 | 74 | −102 | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | – | – | – |
| Årets resultat | 89 | 74 | −102 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 479 | 8 594 | 6 940 | – |
| Anläggningstillgångar | 8 117 | 8 239 | 5 585 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 117 | 8 239 | 5 585 | – |
| Byggnader och mark | 8 075 | 8 239 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 42 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 0 | 5 585 | – |
| Omsättningstillgångar | 362 | 355 | 1 355 | – |
| Kortfristiga fordringar | 262 | 326 | 1 326 | – |
| Kundfordringar | 0 | 25 | – | – |
| Övriga fordringar | 62 | 101 | 1 326 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 200 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 101 | 30 | 29 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 479 | 8 594 | 6 940 | – |
| Eget kapital | 186 | 97 | 23 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 161 | 72 | −2 | – |
| Balanserat resultat | 72 | −2 | 100 | – |
| Årets resultat | 89 | 74 | −102 | – |
| Obeskattade reserver | 7 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 7 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 232 | 5 527 | 5 486 | – |
| Skulder till koncernföretag | 5 232 | 5 527 | 5 486 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 055 | 2 971 | 1 430 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 295 | 295 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 8 | – |
| Skulder till koncernföretag | 2 632 | 2 592 | 1 382 | – |
| Skatteskulder | 58 | 21 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 48 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 70 | 15 | 40 | – |
| Ställda säkerheter | 5 900 | 5 900 | 5 500 | – |
| Fastighetsinteckningar | 5 900 | 5 900 | 5 500 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 279 | 8 279 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 204 | 40 | 0 |
| Årets avskrivningar | 164 | 40 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 | 0 |
| Årets inköp | 51 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2022-12-27 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 5 585 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- NYDALAVÄGEN 8, 574 35 VETLANDA
- Registrerat
- 2022-12-28
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning
Bankgironummer
- 5963-8601
- Weinfors Fastigheter i Vetlanda AB
kontrollerat 2026-10-25
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vetlanda
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger en fastighet i Vetlanda. Företaget har sitt säte i Vetlanda .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.