Start › Kronobergs län › Alvesta
Härlövs Byggentreprenad Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 11 |
| Rörelseresultat | −14 | −11 |
| Finansiella poster | −276 | 500 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 280 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −290 | 489 |
| Resultat före skatt | −290 | 489 |
| Årets resultat | −290 | 489 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 906 | 3 016 |
| Anläggningstillgångar | 2 829 | 2 909 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 829 | 2 909 |
| Andelar i koncernföretag | 1 300 | 1 300 |
| Andelar i intresseföretag | 1 529 | 1 609 |
| Omsättningstillgångar | 78 | 107 |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 104 |
| Fordringar hos koncernföretag | 21 | 54 |
| Fordringar hos intresseföretag | 54 | 50 |
| Kassa och bank | 3 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 906 | 3 016 |
| Eget kapital | 1 414 | 1 704 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 389 | 1 679 |
| Balanserat resultat | 1 679 | 1 190 |
| Årets resultat | −290 | 489 |
| Kortfristiga skulder | 1 493 | 1 313 |
| Övriga skulder | 1 493 | 1 313 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 809 | 1 609 | 113 |
| Årets inköp | 20 | 1 496 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 280 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 280 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 300 | 1 300 | 1 300 |
Om bolaget
- Adress
- HÄRLÖV HALLALYCKAN 1, 342 92 ALVESTA
- Registrerat
- 2022-12-13
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva värdepappershandel, byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Alvesta
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva värdepappershandel, byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Alvesta .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året förvärvat aktier i Kruthusets Lyft & Transport AB, org.nr 559534-3632, och äger en 1/3 av bolagets aktier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 8 kB | Öppna |