Genomsyn

Start › Jämtlands län › Östersund

Suola Holding AB

559409-1760AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
0 kr
Resultat efter fin. poster 2026
6 tkr
Årets resultat 2026
6 tkr
Eget kapital 2026
3,1 mkr

Utveckling3 räkenskapsår

20262026: 6 tkr6 tkr20252025: 348 tkr348 tkr20242024: 3,1 mkr3,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. –010
Övriga rörelseintäkter –010
Rörelsekostnader 173471
Övriga externa kostnader 173471
Rörelseresultat −17−34−61
Finansiella poster 233823 205
Resultat från andelar i koncernföretag 03813 197
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 23––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 008
Resultat efter finansiella poster 63483 145
Resultat före skatt 63483 145
Årets resultat 63483 145

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024
TILLGÅNGAR 3 1263 5233 175
Anläggningstillgångar 2 9852 8472 546
Finansiella anläggningstillgångar 2 9852 8472 546
Andelar i koncernföretag –0456
Andelar i intresseföretag 856856–
Fordringar hos koncernföretag 0––
Fordringar hos intresseföretag 115––
Andra långfristiga fordringar 2 0131 9902 090
Omsättningstillgångar 142676628
Kortfristiga fordringar 0200200
Övriga fordringar 0200200
Kassa och bank 141476428
EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 1263 5233 175
Eget kapital 3 1263 5183 170
Bundet eget kapital 252525
Aktiekapital 252525
Fritt eget kapital 3 1013 4933 145
Balanserat resultat 3 0953 145–
Årets resultat 63483 145
Kortfristiga skulder 055
Skulder till koncernföretag –05
Övriga skulder 05–

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024
Styrelsens förslag 237198–
Annan föreslagen utdelning 237––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2026-04-302025-04-302024-04-302022-11-30
Anskaffningsvärde 85685600

Andelar i koncernföretag

Post2025-04-302024-04-302022-11-30
Anskaffningsvärde 04560
Årets inköp 025–
Försäljningar och utrangeringar 019–

Andra långfristiga fordringar

Post2026-04-302025-04-302024-04-302022-11-30
Anskaffningsvärde 2 0131 9902 0900
Årets inköp ––2 090–
Försäljningar och utrangeringar 0100––

Om bolaget

Adress
GRINDSTUGVÄGEN 47, 831 39 ÖSTERSUND
Registrerat
2022-12-01
Bransch
Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-15
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Jämtlands län, Östersund kommun.

Väsentliga händelser

Under räkenskapsåret har aktiviteten i bolaget varit begränsad. Det osäkra omvärldsläget har inneburit att kapitalförsäkringen initialt inte uppvisade någon nämnvärd utveckling, men en positiv börsutveckling under våren har förbättrat portföljens värde och möjliggjort utdelning även i år. Under året har ett lån beviljats till N4 Wine & Spirits AB. Engagemanget i bolaget är fortsatt starkt, och verksamheten har under slutet av året visat en positiv resultatutveckling med begynnande lönsamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna