Start › Stockholms län › Stockholm
Etinour AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 309 | 176 | 49 |
| Nettoomsättning | 1 473 | 209 | 12 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −164 | −32 | 37 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 784 | 267 | 184 |
| Råvaror och förnödenheter | 393 | 124 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 366 | 143 | 132 |
| Personalkostnader | 25 | 0 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 525 | −90 | −135 |
| Finansiella poster | −12 | −20 | −13 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 21 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | −110 | −148 |
| Bokslutsdispositioner | −66 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −66 | – | – |
| Resultat före skatt | 447 | −110 | −148 |
| Skatt på årets resultat | 40 | – | – |
| Årets resultat | 407 | −110 | −148 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 876 | 235 | 358 |
| Omsättningstillgångar | 876 | 235 | 358 |
| Varulager m.m. | 77 | 89 | 102 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 86 | 97 | 102 |
| Pågående arbeten för annans räkning | −8 | −8 | – |
| Kortfristiga fordringar | 358 | 44 | 97 |
| Kundfordringar | 350 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 7 | 55 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 37 | 43 |
| Kassa och bank | 441 | 102 | 159 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 876 | 235 | 358 |
| Eget kapital | 432 | 63 | 152 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 407 | 38 | 127 |
| Balanserat resultat | 0 | 148 | 275 |
| Årets resultat | 407 | −110 | −148 |
| Obeskattade reserver | 66 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 66 | – | – |
| Långfristiga skulder | 88 | 155 | 200 |
| Skulder till kreditinstitut | 88 | 155 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 291 | 17 | 7 |
| Leverantörsskulder | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 39 | – | – |
| Övriga skulder | 210 | 17 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 38 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 90 | – | 27 |
| Annan föreslagen utdelning | 90 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −38 | 22 | 275 |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 27 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 658, 114 11 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2022-09-13
- Bransch
- Partihandel med övriga hushållsvaror
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva handel med kosmetika och munvårdsprodukter.
Bankgironummer
- 5928-8712
- Etinour AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver handel med kosmetika och munvårdsprodukter.
Väsentliga händelser
Bolaget har haft en stark positiv utveckling under året och breddat sin verksamhet och ökat försäljningen och antal kunder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.