Start › Stockholms län › Stockholm
VG Hospitality AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 57 207 | 60 037 | 24 661 |
| Nettoomsättning | 57 199 | 59 450 | 24 427 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 587 | 234 |
| Rörelsekostnader | 55 956 | 58 253 | 25 540 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 152 | 11 167 | – |
| Handelsvaror | – | – | 3 917 |
| Övriga externa kostnader | 23 874 | 25 748 | 12 549 |
| Personalkostnader | 20 785 | 21 338 | 9 074 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 90 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 251 | 1 784 | −879 |
| Finansiella poster | 286 | 230 | 134 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 260 | 137 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −286 | 30 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 537 | 2 014 | −745 |
| Bokslutsdispositioner | −392 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −392 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 145 | 2 014 | −745 |
| Skatt på årets resultat | 243 | 300 | – |
| Årets resultat | 902 | 1 713 | −745 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 14 789 | 14 593 | 15 676 |
| Anläggningstillgångar | 832 | 500 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 332 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 332 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 500 | 500 | – |
| Omsättningstillgångar | 13 957 | 14 093 | 15 676 |
| Varulager m.m. | 943 | 751 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 943 | 751 | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 070 | 9 324 | 10 562 |
| Kundfordringar | 2 801 | 3 379 | 3 807 |
| Övriga fordringar | 9 210 | 5 155 | 6 600 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 60 | 790 | 155 |
| Kassa och bank | 943 | 4 018 | 5 114 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 789 | 14 593 | 15 676 |
| Eget kapital | 1 896 | 1 738 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 871 | 1 713 | 0 |
| Balanserat resultat | 968 | 0 | 745 |
| Årets resultat | 902 | 1 713 | −745 |
| Obeskattade reserver | 392 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 392 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 12 501 | 12 855 | 15 651 |
| Leverantörsskulder | 4 365 | 5 720 | 9 313 |
| Skatteskulder | 846 | 420 | 17 |
| Övriga skulder | 3 264 | 768 | 626 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 026 | 5 948 | 5 695 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 745 |
| Återbetalt aktieägartillskott | 745 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut, verksamheten fortsätter enligt plan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid flera tillfällen under räkenskapsåret har avdragen skatt, sociala avgifter och mervärdesskatt inte betalats i rätt tid. Styrelsen och verkställande direktören har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt aktiebolagslagen, men försummelserna har inte medfört någon skada för bolaget, utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för VG Hospitality AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av VG Hospitality ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till VG Hospitality AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen av nettoomsättningen hänförs till att bolaget bedrivit verksamhet under hela räkenskapsåret vilket man ej gjorde föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut, verksamheten fortsätter enligt plan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut, verksamheten fortsätter enligt plan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 0 |
| Årets inköp | – | 500 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 381 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 381 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 49 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 49 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- ROSENDALSVÄGEN 9, 115 21 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2022-08-25
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 441-3902
- VG HOSPITALITY AB
kontrollerat 2026-10-24 - 5924-5027
- VG Hospitality AB
kontrollerat 2026-10-24
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-03-12
- Senaste annonsen
- 2024-06-12
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-06-24)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden Ab
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret, verksamheten fortgår enligt plan.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.