Start › Uppsala län › Uppsala
Nikalela AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 498 | 1 000 | 1 373 | – |
| Nettoomsättning | 1 498 | 1 000 | 1 371 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 820 | 594 | 1 032 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 121 | – |
| Handelsvaror | – | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 155 | 60 | 36 | – |
| Personalkostnader | 660 | 530 | 868 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 4 | 8 | – |
| Rörelseresultat | 677 | 406 | 341 | – |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −1 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | −1 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 676 | 406 | 340 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −85 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −85 | – |
| Resultat före skatt | 676 | 406 | 255 | – |
| Skatt på årets resultat | 140 | 85 | 53 | – |
| Årets resultat | 536 | 321 | 202 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 259 | 773 | 387 | – |
| Anläggningstillgångar | 43 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 5 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 13 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 215 | 773 | 387 | – |
| Kortfristiga fordringar | 467 | 51 | 67 | – |
| Kundfordringar | 335 | 0 | 66 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 18 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 86 | 27 | 1 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 24 | – | – |
| Kassa och bank | 748 | 723 | 319 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 259 | 773 | 387 | – |
| Eget kapital | 932 | 476 | 227 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 907 | 451 | 202 | – |
| Balanserat resultat | 371 | 130 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 536 | 321 | 202 | 0 |
| Obeskattade reserver | 85 | 85 | 85 | – |
| Periodiseringsfonder | 85 | 85 | 85 | – |
| Kortfristiga skulder | 242 | 212 | 75 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 58 | 2 | – |
| Skatteskulder | 170 | 132 | 50 | – |
| Övriga skulder | 69 | 22 | 23 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | 80 | 72 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Förslag till vinstdisposition Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 50 000 kr, vilket motsvarar 100,00 kr per aktie. Styrelsen föreslår att utbetalning av utdelning skall ske i omedelbar anslutning till årsstämman. Styrelsen har gjort bedömningen att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till dom krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet, och bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Den förslagna vinstutdelningen är därför förenlig med vad som anges i aktiebolagslagen 17 kap. 3§ andra och tredje styckena.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Förslag till vinstdisposition Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 80 000 kr, vilket motsvarar 160,00 kr per aktie. Styrelsen föreslår att utbetalning av utdelning skall ske i omedelbar anslutning till årsstämman. Styrelsen har gjort bedömningen att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till dom krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet, och bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Den förslagna vinstutdelningen är därför förenlig med vad som anges i aktiebolagslagen 17 kap. 3§ andra och tredje styckena.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 0 |
| Årets inköp | 5 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 0 |
| Årets inköp | 25 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 0 |
| Årets inköp | 13 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- VITKÅLSGATAN 87 A, 754 49 UPPSALA
- Registrerat
- 2022-08-15
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områdena data och mobilkommunikation, marknadskommunikation, sökmotoroptimering, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5894-7938
- NIKALELA AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom områdena data och mobilkommunikation, marknadskommunikation, sökmotoroptimering, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret ökade omsättningen med cirka 50 procent jämfört med föregående år. Den positiva utvecklingen är främst hänförlig till en utökning av bolagets kundbas.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.