Start › Stockholms län › Stockholm
Polysonic Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 6 255 | 845 | 3 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 110 | 609 | 3 | – |
| Personalkostnader | 4 145 | 235 | – | – |
| Rörelseresultat | −449 | −845 | −3 | – |
| Finansiella poster | −1 325 | 15 596 | −3 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 16 000 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 161 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 486 | 417 | 3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 774 | 14 752 | −5 | – |
| Bokslutsdispositioner | 1 649 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | −10 413 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 8 764 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −125 | 14 752 | −5 | – |
| Årets resultat | −125 | 14 752 | −5 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 81 668 | 81 611 | 107 | – |
| Anläggningstillgångar | 65 526 | 64 787 | 60 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 65 514 | 64 787 | 60 | – |
| Andelar i koncernföretag | 65 514 | 64 787 | 60 | – |
| Omsättningstillgångar | 16 142 | 16 825 | 47 | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 878 | 16 488 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 15 803 | 16 000 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 488 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 75 | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | 47 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 81 668 | 81 611 | 107 | – |
| Eget kapital | 43 379 | 43 503 | 45 | – |
| Bundet eget kapital | 62 | 62 | 50 | – |
| Aktiekapital | 62 | 62 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 43 316 | 43 441 | −5 | – |
| Överkursfond | 5 737 | 5 737 | – | – |
| Balanserat resultat | 37 704 | 22 953 | – | – |
| Årets resultat | −125 | 14 752 | −5 | – |
| Långfristiga skulder | 20 765 | 24 000 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 20 765 | 24 000 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 525 | 14 108 | 63 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 6 790 | 6 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 1 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 8 922 | 779 | 60 | – |
| Övriga skulder | 703 | 7 268 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 098 | 60 | 3 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 22 958 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen under året förklaras främst av att bolaget i ökad utsträckning tillhandahållit konsulttjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget bytt bolagsnamn från Sareq Real Estate AB till Polysonic Holding AB. Vidare har bolaget tillsatt en ny verkställande direktör som ett led i den fortsatta utvecklingen av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret I oktober 2024 förvärvade bolaget 100% av andelarna i Torpet Distribution AB, org. nr 559236-4177, med fyra dotterbolag. Bolaget har även avyttrat 100% av andelarna i NTL One AB, org. nr 559387-1543, som under året bytt namn till Galgplupp Holding AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 65 514 | 64 787 | 60 | 0 |
| Årets inköp | 727 | 64 787 | 60 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 60 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 0 |
| Årets inköp | 13 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 24, 111 35 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2022-07-01
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 774-8890
- Polysonic Holding AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.