Red C Management AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 582 | 549 | 992 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 1 560 | 547 | 989 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 22 | 1 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 716 | 773 | 929 | 290 | – |
| Övriga externa kostnader | 65 | 211 | 194 | 84 | – |
| Personalkostnader | 635 | 553 | 724 | 203 | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 10 | 10 | 2 | – |
| Rörelseresultat | −716 | 809 | −380 | 702 | – |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 6 | −2 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 6 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −714 | 811 | −374 | 700 | – |
| Bokslutsdispositioner | 157 | −157 | 179 | −179 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 157 | −157 | 173 | −173 | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 6 | −6 | – |
| Resultat före skatt | −557 | 654 | −195 | 521 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 97 | 0 | 108 | – |
| Årets resultat | −557 | 556 | −195 | 414 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 190 | 1 028 | 324 | 772 | – |
| Anläggningstillgångar | 70 | 28 | 38 | 48 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 70 | 28 | 38 | 48 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 70 | 28 | 38 | 48 | – |
| Omsättningstillgångar | 120 | 1 000 | 286 | 724 | – |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 64 | 159 | 239 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 220 | – |
| Övriga fordringar | 95 | 64 | 144 | 4 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 15 | 15 | – |
| Kassa och bank | 26 | 936 | 126 | 485 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 190 | 1 028 | 324 | 772 | – |
| Eget kapital | 15 | 612 | 56 | 439 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −10 | 587 | 31 | 414 | – |
| Balanserat resultat | 387 | 31 | 226 | – | – |
| Årets resultat | −397 | 556 | 218 | 414 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 157 | 0 | 179 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 157 | 0 | 173 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 175 | 259 | 268 | 155 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | 3 | – |
| Skatteskulder | 97 | 97 | 83 | 108 | – |
| Övriga skulder | 78 | 109 | 185 | 44 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 51 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | – | 188 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 160 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 108 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 58 | – | – | 50 |
| Ackumulerade avskrivningar | 38 | 22 | 12 | 2 |
| Årets avskrivningar | 16 | 10 | 10 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- KALKSTENSVÄGEN 27, 216 31 LIMHAMN
- Registrerat
- 2022-06-27
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller genom dotterbolag bedriva konsultverksamhet inom områdena digitalisering, mjukvaruutveckling, informationsteknologi, företagsledning i alla sektorer av företagsplanering, organisation, marknad, effektivisering, informationsteknologi, personal, samt äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper, äga och förvalta och uthyra fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5888-7761
- Red C Management AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö Skåne län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Malmö Skåne län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.