Start › Gävleborgs län › Hedesunda
Carlsson RPS Fastigheter AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 962 | 4 962 |
| Nettoomsättning | 4 962 | 4 962 |
| Rörelsekostnader | 1 387 | 1 301 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 162 |
| Av- och nedskrivningar | 1 293 | 1 139 |
| Rörelseresultat | 3 575 | 3 661 |
| Finansiella poster | −445 | −740 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 36 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 481 | 743 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 130 | 2 921 |
| Bokslutsdispositioner | −700 | −730 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −700 | −730 |
| Resultat före skatt | 2 430 | 2 191 |
| Skatt på årets resultat | 504 | 451 |
| Årets resultat | 1 926 | 1 740 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 223 | 29 222 |
| Anläggningstillgångar | 24 817 | 25 149 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 817 | 25 149 |
| Byggnader och mark | 23 999 | 25 029 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 818 | 120 |
| Omsättningstillgångar | 3 406 | 4 073 |
| Kortfristiga fordringar | 3 335 | 2 004 |
| Kundfordringar | 0 | 2 001 |
| Övriga fordringar | 428 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 907 | 3 |
| Kassa och bank | 71 | 2 069 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 223 | 29 222 |
| Eget kapital | 3 947 | 2 021 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 3 922 | 1 996 |
| Balanserat resultat | 1 996 | 256 |
| Årets resultat | 1 926 | 1 740 |
| Obeskattade reserver | 1 430 | 730 |
| Periodiseringsfonder | 1 430 | 730 |
| Långfristiga skulder | 10 301 | 11 595 |
| Skulder till kreditinstitut | 10 301 | 10 595 |
| Övriga skulder | 0 | 1 000 |
| Kortfristiga skulder | 12 545 | 14 876 |
| Skulder till kreditinstitut | 700 | 1 514 |
| Leverantörsskulder | 0 | 251 |
| Skulder till koncernföretag | 10 886 | 10 703 |
| Skatteskulder | 938 | 542 |
| Övriga skulder | 0 | 286 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 1 582 |
| Ställda säkerheter | 14 000 | 14 000 |
| Fastighetsinteckningar | 14 000 | 14 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av L-Vall Fastigheter ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till L-Vall Fastigheter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 874 | 26 662 | 23 083 |
| Årets inköp | 212 | 3 579 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 875 | 1 633 | 533 |
| Årets avskrivningar | 1 243 | 1 100 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 941 | 192 | 192 |
| Årets inköp | 749 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 122 | 72 | 33 |
| Årets avskrivningar | 51 | 38 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRA LILLÄNGSVÄGEN 50, 818 45 HEDESUNDA
- Registrerat
- 2022-05-10
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver verksamhet inom ägande och förvaltning av fastigheter.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Gävleborg
- Revision
- Ja (2026-02-03)
- Årsstämma
- 2026-02-03
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Gävleborgs län, bedriver verksamhet inom ägande och förvaltning av fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till L-vall Enterprise Holding AB 559375-1620.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året med stöd från Naturvårdsverket via Klimatklivet och EU investerat i fyra laddpunkter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 16 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
L-Vall Enterprise Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=L-Vall Enterprise Holding AB; Organisationsnummer=559375-1620; ForetagetsSate=Gävleborg