Start › Stockholms län › Stockholm
Arevon Group AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 888 | 2 706 | 1 554 | 356 |
| Nettoomsättning | 1 888 | 2 706 | 1 553 | 356 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 633 | 1 759 | 1 144 | 222 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 479 | 1 595 | 961 | – |
| Övriga externa kostnader | 154 | 161 | 183 | 222 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 0 | – |
| Rörelseresultat | 255 | 947 | 410 | 134 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 253 | 947 | 410 | 134 |
| Resultat före skatt | 253 | 947 | 410 | 134 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 197 | 85 | 28 |
| Årets resultat | 199 | 750 | 325 | 106 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 646 | 1 655 | 1 578 | 458 |
| Omsättningstillgångar | 646 | 1 655 | 1 578 | 458 |
| Kortfristiga fordringar | 589 | 1 244 | 932 | 307 |
| Kundfordringar | 307 | 824 | 680 | 307 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 248 | 420 | 224 | – |
| Övriga fordringar | 35 | 0 | 28 | – |
| Kassa och bank | 57 | 411 | 646 | 151 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 646 | 1 655 | 1 578 | 458 |
| Eget kapital | 325 | 776 | 456 | 131 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 300 | 751 | 431 | 106 |
| Balanserat resultat | 101 | 1 | 106 | – |
| Årets resultat | 199 | 750 | 325 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 321 | 879 | 1 122 | 327 |
| Leverantörsskulder | 100 | 209 | 501 | 266 |
| Skatteskulder | 0 | 256 | 113 | 28 |
| Övriga skulder | 64 | 86 | 111 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 157 | 329 | 397 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 299 | 650 | 430 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 299 | 650 | 430 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 106 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har minskat i förhållande med fg år, vilket beror på minskat antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har ökat i förhållande med fg år, vilket beror på lyckade upphandlingar och god efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har ökat i förhållande med fg år, vilket beror på lyckade upphandlingar och god efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LINDHAGENSGATAN 49, 112 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2022-04-27
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende företags organisation, mjukvaruutveckling och data programmering, reklambyrå verksamhet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5912-9965
- Frank Melasso AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-02
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, bedriver konsultverksamhet inom medierådgivning, marknadsföring och handel samt bedriver reklambyråverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Frank Dunvegan AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag. Frank Melasso AB ägs till 66% av Frank Dunvegan AB, org nr 559377-7245 och till 34% av Sevelin Holding AB, org nr 559469-6832. Med stöd av undantagsreglerna i ÅRL 7:3 upprättas ingen koncernredovisning.
-
Frank Dunvegan AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag. Frank Melasso AB ägs till 66% av Frank Dunvegan AB, org nr 559377-7245 och till 34% av Sevelin Holding AB, org nr 559469-6832. Med stöd av undantagsreglerna i ÅRL 7:3 upprättas ingen koncernredovisning.
-
Frank Dunvegan AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag. Frank Melasso AB ägs till 66% av Frank Dunvegan AB, org nr 559377-7245 och till 34% av Sevelin Holding AB, org nr 559469-6832. Med stöd av undantagsreglerna i ÅRL 7:3 upprättas ingen koncernredovisning.