Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Gunnar Storm Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 3 | 6 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 3 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −3 | −6 | 0 |
| Finansiella poster | −1 433 | – | 0 | 3 407 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 3 407 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −2 439 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 434 | −3 | −6 | 3 406 |
| Resultat före skatt | −1 434 | −3 | −6 | 3 406 |
| Årets resultat | −1 434 | −3 | −6 | 3 406 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 093 | 3 528 | 3 529 | 3 537 |
| Anläggningstillgångar | 754 | 3 199 | 3 199 | 2 451 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 754 | 3 199 | 3 199 | 2 451 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 754 | 3 199 | 3 199 | 2 451 |
| Omsättningstillgångar | 1 339 | 329 | 330 | 1 085 |
| Kassa och bank | 1 339 | 329 | 330 | 1 085 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 093 | 3 528 | 3 529 | 3 537 |
| Eget kapital | 1 988 | 3 423 | 3 425 | 3 431 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 963 | 3 398 | 3 400 | 3 406 |
| Balanserat resultat | 3 398 | 3 400 | 3 406 | 0 |
| Årets resultat | −1 434 | −3 | −6 | 3 406 |
| Kortfristiga skulder | 105 | 105 | 104 | 105 |
| Övriga skulder | 105 | 105 | 104 | 105 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 754 | 3 199 | 3 199 | 2 451 |
| Årets inköp | – | – | 748 | 2 451 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 445 | – | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BERGLÄRKAN 72, 426 69 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2022-04-26
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-11-01
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Bolaget har sitt säte i Göteborg
Väsentliga händelser
Bolaget har fått en utdelning från Carmenta AB på 1 005 756 kr. Bolaget har sålt samtliga aktier i C-Aut Holding AB till NEQST AB för summan 6392,52 kr. Detta var ett återköp av aktier inför en avveckling av C-aut Holding AB. Anskaffningsvärdet för C-aut Holding AB var 2 445 000 och medförde en förlust för bolaget på 2 438 607,48 kr.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.