Start › Dalarnas län › Falun
Distriktsläkare i Karlskrona AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 240 | 987 | 1 676 | 682 |
| Nettoomsättning | 240 | 987 | 1 676 | 682 |
| Rörelsekostnader | 207 | 852 | 1 200 | 393 |
| Övriga externa kostnader | 202 | 252 | 105 | 45 |
| Personalkostnader | 4 | 599 | 1 095 | 348 |
| Rörelseresultat | 33 | 135 | 476 | 289 |
| Finansiella poster | 8 | 5 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 5 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | 140 | 477 | 289 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −38 | −119 | −72 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −38 | −119 | −72 |
| Resultat före skatt | 42 | 103 | 358 | 217 |
| Skatt på årets resultat | 9 | 23 | 74 | 45 |
| Årets resultat | 33 | 79 | 284 | 172 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 875 | 846 | 966 | 569 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 50 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 825 | 796 | 966 | 569 |
| Kortfristiga fordringar | 194 | 277 | 538 | 189 |
| Kundfordringar | – | 0 | 173 | 144 |
| Övriga fordringar | 136 | 146 | 129 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 58 | 131 | 236 | 14 |
| Kassa och bank | 631 | 519 | 428 | 379 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 875 | 846 | 966 | 569 |
| Eget kapital | 518 | 521 | 481 | 197 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 493 | 496 | 456 | 172 |
| Balanserat resultat | 461 | 416 | 172 | – |
| Årets resultat | 33 | 79 | 284 | 172 |
| Obeskattade reserver | 229 | 229 | 191 | 72 |
| Periodiseringsfonder | 229 | 229 | 191 | 72 |
| Kortfristiga skulder | 128 | 97 | 293 | 299 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 4 | – |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 0 | 55 |
| Övriga skulder | 43 | 29 | 187 | 195 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 85 | 67 | 103 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 35 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 35 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 172 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändring av omsättningen beror på planerad minskning av verksamheten för året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändring av omsättningen beror på planerad minskning av verksamheten för året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 50 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2022-04-11
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Jobbar som hyrläkare på primärvården.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Karlskrona, bedriver verksamhet som hyrläkare inom primärvården.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.