Start › Dalarnas län › Nyhammar
Herr & Fru Tak AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 162 | 1 372 | 1 496 | 1 585 |
| Nettoomsättning | 3 160 | 1 372 | 1 496 | 1 586 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | 0 | −1 |
| Rörelsekostnader | 2 942 | 1 300 | 1 284 | 1 148 |
| Handelsvaror | 1 475 | 176 | 115 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 367 | 208 | 167 | 149 |
| Personalkostnader | 1 020 | 867 | 960 | 898 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 48 | 42 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 41 |
| Rörelseresultat | 219 | 72 | 213 | 437 |
| Finansiella poster | −49 | −14 | −15 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 49 | 14 | 15 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 170 | 59 | 198 | 433 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 108 | 0 | −108 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 108 | 0 | −108 |
| Resultat före skatt | 170 | 167 | 198 | 325 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 36 | 41 | 67 |
| Årets resultat | 134 | 131 | 156 | 258 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 110 | 532 | 648 | 694 |
| Anläggningstillgångar | 216 | 296 | 154 | 196 |
| Materiella anläggningstillgångar | 216 | 296 | 154 | 196 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 216 | 296 | 154 | 196 |
| Omsättningstillgångar | 894 | 236 | 494 | 498 |
| Kortfristiga fordringar | 218 | 88 | 214 | 165 |
| Kundfordringar | 368 | 0 | 124 | 159 |
| Övriga fordringar | −246 | 26 | 88 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 95 | 62 | 2 | 1 |
| Kassa och bank | 676 | 148 | 280 | 333 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 110 | 532 | 648 | 694 |
| Eget kapital | 167 | 162 | 244 | 283 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 142 | 137 | 219 | 258 |
| Balanserat resultat | 7 | 7 | 63 | – |
| Årets resultat | 134 | 131 | 156 | 258 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 108 | 108 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 108 | 108 |
| Långfristiga skulder | 269 | 169 | 83 | 123 |
| Skulder till kreditinstitut | 269 | 169 | 83 | 123 |
| Kortfristiga skulder | 674 | 200 | 212 | 179 |
| Skulder till kreditinstitut | 69 | 63 | 39 | 36 |
| Leverantörsskulder | 317 | 32 | 14 | 28 |
| Skatteskulder | 79 | 85 | 114 | 69 |
| Övriga skulder | 197 | 15 | 38 | 39 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 5 | 8 | 7 |
| Ställda säkerheter | – | 296 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | 296 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 140 | 130 | 150 | 195 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 400 | 210 | 210 | 0 |
| Årets inköp | – | 190 | – | 255 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 45 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 184 | 104 | 56 | 14 | – |
| Årets avskrivningar | 80 | 48 | 42 | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 3 | – |
Om bolaget
- Adress
- WESTLINGS VÄG 4, 770 14 NYHAMMAR
- Registrerat
- 2022-04-05
- Bransch
- Takarbeten av andra material än plåt
Verksamhet enligt registret
Företaget ska utföra takmontage.
Bankgironummer
- 5847-0964
- Herr & Fru Tak AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ludvika
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom bygg- och takbranchen. Företaget har sitt säte i Ludvika .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget bytt snamn från Ahlbäcks Tak AB till Herr & Fru Tak AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.