Start › Västmanlands län › Västerås
Lastbil Action service Västerås AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 320 | 2 962 | 2 293 |
| Nettoomsättning | 3 242 | 2 932 | 2 293 |
| Övriga rörelseintäkter | 78 | 30 | – |
| Rörelsekostnader | 2 053 | 2 041 | 1 410 |
| Handelsvaror | 0 | 108 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 321 | 1 172 | 738 |
| Personalkostnader | 655 | 732 | 671 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 29 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 267 | 921 | 883 |
| Finansiella poster | −43 | −13 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 43 | 13 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 224 | 908 | 882 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | 0 | −251 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −250 | 0 | −251 |
| Resultat före skatt | 974 | 908 | 631 |
| Skatt på årets resultat | 430 | 292 | 155 |
| Årets resultat | 545 | 617 | 476 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 721 | 2 491 | 1 452 |
| Anläggningstillgångar | 116 | 59 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 116 | 59 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 116 | 59 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 604 | 2 432 | 1 452 |
| Kortfristiga fordringar | 2 603 | 2 162 | 1 344 |
| Kundfordringar | 182 | 236 | 161 |
| Övriga fordringar | 2 249 | 1 776 | 1 161 |
| Kassa och bank | 1 | 270 | 108 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 721 | 2 491 | 1 452 |
| Eget kapital | 922 | 1 118 | 501 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 897 | 1 093 | 476 |
| Balanserat resultat | 353 | 476 | – |
| Årets resultat | 545 | 617 | 476 |
| Obeskattade reserver | 501 | 251 | 251 |
| Periodiseringsfonder | 501 | 251 | 251 |
| Långfristiga skulder | 77 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 77 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 221 | 1 122 | 700 |
| Leverantörsskulder | 0 | 22 | – |
| Skatteskulder | 483 | 447 | 147 |
| Övriga skulder | 709 | 636 | 509 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 17 | 44 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 740 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 135 | 88 |
| Årets inköp | 135 | 88 |
| Försäljningar och utrangeringar | 88 | – |
| Årets avskrivningar | 19 | 29 |
Om bolaget
- Adress
- RIKTNINGSVÄGEN 7, 724 55 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2022-04-05
- Bransch
- Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva reparations tjänster för lastbilar och utföra godstransport och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5852-9710
- Lastbil Action service Västerås AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget skall bedriva reparationer av lastbilar och transport av gods. Företaget har sitt säte i Västerås.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget lämnat ett lån till ägaren, vilket strider mot bestämmelserna om förbjudna lån i 21 kap. aktiebolagslagen. Lånet är kvarstår som fordran per balansdagen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.