Start › Västra Götalands län › Stora Höga
Claes-Ove Sämsgård Maskinteknik AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 542 | 630 | 837 | 447 |
| Nettoomsättning | 360 | 630 | 837 | 447 |
| Övriga rörelseintäkter | 181 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 372 | 689 | 790 | 140 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 22 | 34 | – |
| Handelsvaror | 102 | 331 | 398 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 217 | 310 | 357 | 131 |
| Personalkostnader | 3 | 0 | 0 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 27 | – | – |
| Rörelseresultat | 170 | −59 | 47 | 307 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 170 | −60 | 47 | 307 |
| Bokslutsdispositioner | −28 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −28 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 142 | −60 | 47 | 307 |
| Skatt på årets resultat | 18 | 0 | 10 | 65 |
| Årets resultat | 124 | −60 | 36 | 242 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 391 | 421 | 303 | 390 |
| Anläggningstillgångar | 164 | 193 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 164 | 193 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 164 | 193 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 226 | 227 | 303 | 390 |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 69 | 167 | 266 |
| Kundfordringar | 25 | 20 | 0 | 101 |
| Övriga fordringar | 32 | 30 | 75 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 19 | 92 | 149 |
| Kassa och bank | 166 | 158 | 136 | 124 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 391 | 421 | 303 | 390 |
| Eget kapital | 172 | 48 | 108 | 267 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 147 | 23 | 83 | 242 |
| Balanserat resultat | 23 | 83 | 47 | – |
| Årets resultat | 124 | −60 | 36 | 242 |
| Obeskattade reserver | 28 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 28 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 150 | 250 | – | – |
| Övriga skulder | 150 | 250 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 123 | 195 | 122 |
| Leverantörsskulder | 5 | 1 | 2 | 16 |
| Skatteskulder | 18 | 0 | 75 | 65 |
| Övriga skulder | 12 | 115 | 107 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 12 | 26 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 195 |
| Medel att disponera | – | – | – | 242 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten inte har bedrivits i lika stor omfattning under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% dels att företaget har fler kunder men även startat upp en webbutik med försäljning samt haft mer utförda arbeten i egen verkstad med motorcyklar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 220 | 220 |
| Årets inköp | – | 220 |
| Årets avskrivningar | 29 | 27 |
Om bolaget
- Adress
- VALEBERGSVÄGEN 11, 444 60 STORA HÖGA
- Registrerat
- 2022-03-29
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva reparationer av jord- och skogsbruksmaskiner, grundläggningsmaskiner, entreprenadmaskiner, lastbilar, motorcyklar samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5894-1154
- Claes-Ove Sämsgård Maskinteknik AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet som innefattar reparationer av jord- och skogsbruksmaskiner, grundläggningsmaskiner, entreprenadmaskiner, lastbilar samt motorcyklar. Verksamhet bedrivs dels utifrån egen verkstad men det förekommer även arbete på plats hos kund. I verksamheten ingår även att även sälja reservdelar, tillbehör och däck till fordon. Företaget har sitt säte i Stenungsunds kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.