Start › Stockholms län › Sorunda
Scarlet Bygg AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024-02 | 2024-02 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 646 | 5 466 | 2 901 | 2 901 | 4 525 |
| Nettoomsättning | 3 226 | 5 668 | 3 091 | 3 091 | 3 925 |
| Övriga rörelseintäkter | 420 | −202 | −190 | −190 | 600 |
| Rörelsekostnader | 3 649 | 5 214 | 2 327 | 2 327 | 3 700 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 102 | 4 637 | 1 529 | 1 529 | 3 127 |
| Handelsvaror | 110 | 143 | 278 | 278 | 185 |
| Övriga externa kostnader | 437 | 434 | 509 | 509 | 388 |
| Personalkostnader | – | 0 | 11 | 11 | – |
| Rörelseresultat | −3 | 252 | 574 | 574 | 825 |
| Finansiella poster | −2 | −4 | 1 | 1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 2 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 5 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | 248 | 575 | 575 | 823 |
| Resultat före skatt | −5 | 248 | 575 | 575 | 823 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 51 | 118 | 118 | 170 |
| Årets resultat | −5 | 196 | 457 | 457 | 653 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024-02 | 2024-02 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 511 | 1 211 | 1 537 | 1 537 | 1 586 |
| Anläggningstillgångar | 920 | 840 | 500 | 500 | 80 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 920 | 840 | 500 | 500 | 80 |
| Andra långfristiga fordringar | 920 | 840 | 500 | 500 | 80 |
| Omsättningstillgångar | 591 | 371 | 1 037 | 1 037 | 1 506 |
| Kortfristiga fordringar | 590 | 358 | 683 | 683 | 1 043 |
| Kundfordringar | 0 | 68 | 89 | 89 | 402 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 605 | 209 | 410 | 410 | 600 |
| Övriga fordringar | −15 | 74 | 157 | 157 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 9 | 27 | 27 | 41 |
| Kassa och bank | 1 | 12 | 354 | 354 | 464 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 511 | 1 211 | 1 537 | 1 537 | 1 586 |
| Eget kapital | 719 | 933 | 941 | 941 | 678 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 694 | 908 | 916 | 916 | 653 |
| Balanserat resultat | 699 | 712 | 458 | 458 | – |
| Årets resultat | −5 | 196 | 457 | 457 | 653 |
| Kortfristiga skulder | 793 | 278 | 596 | 596 | 908 |
| Leverantörsskulder | 321 | 155 | 1 | 1 | 600 |
| Skatteskulder | −135 | −41 | 127 | 127 | 92 |
| Övriga skulder | 393 | 149 | 454 | 454 | 41 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 213 | 15 | 13 | 13 | 175 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024-02 | 2024-02 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 209 | – | 204 | 195 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2024-02-28 | 2023-02-28 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 920 | 840 | 500 | 500 | 80 |
| Årets inköp | 80 | 340 | 420 | 420 | 80 |
Om bolaget
- Adress
- VALLVÄGEN 5, 148 96 SORUNDA
- Registrerat
- 2022-02-25
- Bransch
- Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
Verksamhet enligt registret
Företaget ska utföra arbete inom bygg och renovering
Bankgironummer
- 5832-4989
- Scarlet Bygg AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-25
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom tillverkning av monteringsfärdiga trähus. Företaget har sitt säte i Sorunda.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.