Start › Västernorrlands län › Sundsvall
NEVS Group AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 607 | 804 | 998 | 725 |
| Nettoomsättning | 507 | 804 | 998 | 725 |
| Övriga rörelseintäkter | 100 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 785 | 431 | 726 | 511 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 394 | 356 | 476 | 220 |
| Personalkostnader | 391 | 75 | 250 | 272 |
| Rörelseresultat | −178 | 372 | 272 | 213 |
| Finansiella poster | 99 | −117 | −15 | −18 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 39 | 0 | 4 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −62 | 115 | 18 | 23 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −79 | 255 | 257 | 195 |
| Resultat före skatt | −79 | 255 | 257 | 195 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 81 | 60 | 46 |
| Årets resultat | −79 | 175 | 197 | 149 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 215 | 435 | 467 | 434 |
| Anläggningstillgångar | 167 | 349 | 276 | 84 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 167 | 349 | 276 | 84 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 85 | 10 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 100 | 21 | 20 | 39 |
| Andra långfristiga fordringar | 67 | 243 | 245 | 45 |
| Omsättningstillgångar | 48 | 85 | 192 | 350 |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 68 | 124 | 182 |
| Kundfordringar | 38 | 25 | 50 | 35 |
| Övriga fordringar | 3 | 9 | 7 | 36 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 33 | 67 | 111 |
| Kassa och bank | 3 | 17 | 68 | 169 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 215 | 435 | 467 | 434 |
| Eget kapital | 106 | 265 | 291 | 174 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 81 | 240 | 266 | 149 |
| Balanserat resultat | 160 | 66 | 69 | – |
| Årets resultat | −79 | 175 | 197 | 149 |
| Kortfristiga skulder | 109 | 169 | 176 | 260 |
| Leverantörsskulder | 1 | 15 | 27 | 141 |
| Skatteskulder | 81 | 141 | 106 | 46 |
| Övriga skulder | 27 | 14 | 43 | 74 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | 80 |
| Medel att disponera | – | – | – | 149 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 85 | 10 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 10 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 85 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 85 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-02-15 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 95 | 359 | 245 | 45 | 0 |
| Årets inköp | 50 | 114 | 200 | 45 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 314 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 29 | 116 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 29 | 116 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-02-15 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 62 | 62 | 62 | 0 |
| Årets inköp | 100 | – | 0 | 139 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 62 | 0 | 0 | 77 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 41 | 42 | 23 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 18 | 23 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | 139 | – |
Om bolaget
- Adress
- RÅDHUSGATAN 33 D, 852 32 SUNDSVALL
- Registrerat
- 2022-02-16
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget kommer utföra tjänster av fastighetsförmedling av yrkesverksamma fastighetsmäklare. Företaget kommer vara ett franchiseföretag under ett annat varumärke. Förmedlingsuppdragen kan beröra fastigheter, bostadsrätter, kommersiella fastigheter, och olika former av nyttjanderätter.
Bankgironummer
- 5820-9230
- NEVS Group AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sundsvall
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget utför tjänster inom fastighetsförmedling av yrkesverksamma fastighetsmäklare. Företaget är ett franchiseföretag under ett annat varumärke. Förmedlingsuppdragen kan beröra fastigheter, bostadsrätter, kommersiella fastigheter, och olika former av nyttjanderätter. Företaget har sitt säte i Sundsvall .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har NEVS Group AB gjort större investeringar i en ny molnbaserad tjänst som riktar sig till Fastighetsmäklare. Denna satsning som har krävt tid och kapital under året. Delar av tjänsten beräknas kunna lanseras i början av 2026. Vidare har en nedskrivning i ett intressebolag skrivits av i sin helhet då bolaget inte längre kommer att drivas vidare. Denna nedskrivning har påverkat årets resultat, dock inte kassaflödet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.