LC Event & Kaffe AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 32 | 591 | 530 | 665 |
| Nettoomsättning | 32 | 591 | 524 | 665 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 203 | 537 | 530 | 643 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 195 | 130 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 177 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 310 | 376 | 456 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 33 | 24 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −172 | 54 | 0 | 21 |
| Finansiella poster | −2 | −4 | −3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 4 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −174 | 50 | −3 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | −12 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 12 | −12 | – | – |
| Resultat före skatt | −162 | 38 | −3 | 21 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | 2 | 4 |
| Årets resultat | −162 | 30 | −5 | 17 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 23 | 196 | 198 | 134 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 97 | 130 | 44 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 97 | 130 | 44 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 97 | 130 | 44 |
| Omsättningstillgångar | 23 | 99 | 68 | 90 |
| Varulager m.m. | 0 | 5 | 10 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 5 | 10 | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 32 | 53 | 56 |
| Kundfordringar | 0 | 19 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 12 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 13 | 42 | 28 |
| Kassa och bank | 16 | 63 | 5 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 23 | 196 | 198 | 134 |
| Eget kapital | 3 | 66 | 36 | 42 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −22 | 41 | 11 | 17 |
| Balanserat resultat | 139 | 11 | 17 | – |
| Årets resultat | −162 | 30 | −5 | 17 |
| Obeskattade reserver | 0 | 12 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 118 | 162 | 93 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 30 | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 10 | 6 | 4 |
| Övriga skulder | 1 | 100 | 112 | 88 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 13 | – |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | – |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 17 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 98 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har franchisekontraktet avslutats med Fogarolli, verksamheten bedrivs därefter i egen regi.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-02-10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 165 | 165 | 55 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 110 | 55 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 165 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 68 | 35 | 11 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 33 | 24 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 76 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SPARVGATAN 2, 275 75 LÖVESTAD
- Registrerat
- 2022-02-11
- Bransch
- Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska vara en komplett partner inom eventplanering och kaffeservering.
Bankgironummer
- 5840-6653
- LC Event & Kaffe AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sjöbo kommun, Skåne län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom eventplanering och kaffeservering. Från 2025 är bolaget vilande tills vidare. Företaget har sitt säte i Sjöbo kommun, Skåne län .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets egna kapital uppgår till mindre än hälften av det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen är medveten om sina skyldigheter att upprätta kontrollbalansräkning enligt kap 25 § 13 men har valt att driva bolaget vidare. Någon kontrollbalansräkning har inte upprättats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.