Start › Stockholms län › Stockholm
Cloover Energy AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 047 | 312 | 723 |
| Nettoomsättning | 1 924 | 311 | 723 |
| Övriga rörelseintäkter | 123 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 913 | 634 | 730 |
| Handelsvaror | – | 0 | 663 |
| Övriga externa kostnader | 971 | 551 | 65 |
| Av- och nedskrivningar | 718 | 82 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 224 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 134 | −323 | −7 |
| Finansiella poster | 224 | −262 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 966 | 2 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 742 | 264 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 358 | −585 | −7 |
| Resultat före skatt | 358 | −585 | −7 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 |
| Årets resultat | 358 | −585 | −9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 67 705 | 7 193 | 2 951 |
| Anläggningstillgångar | 22 420 | 4 684 | 267 |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 374 | 4 684 | 181 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 374 | 4 684 | 181 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 046 | 0 | 85 |
| Fordringar hos koncernföretag | 930 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 115 | 0 | 85 |
| Omsättningstillgångar | 45 285 | 2 509 | 2 685 |
| Varulager m.m. | 190 | 1 013 | – |
| Förskott till leverantörer | 190 | 1 013 | – |
| Kortfristiga fordringar | 40 447 | 400 | 728 |
| Kundfordringar | 1 039 | 83 | 2 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 716 |
| Övriga fordringar | 392 | 317 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 39 015 | 0 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 67 705 | 7 193 | 2 951 |
| Eget kapital | 1 242 | 884 | 16 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 217 | 859 | −9 |
| Balanserat resultat | 859 | 1 444 | – |
| Årets resultat | 358 | −585 | −9 |
| Avsättningar | 228 | 47 | – |
| Långfristiga skulder | 48 168 | 4 448 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 48 168 | 4 448 | – |
| Kortfristiga skulder | 18 067 | 1 814 | 2 935 |
| Förskott från kunder | 3 | 4 | 0 |
| Leverantörsskulder | 54 | 1 289 | 86 |
| Skulder till koncernföretag | 17 365 | 425 | 2 847 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 2 |
| Övriga skulder | 245 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 399 | 95 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 1 453 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Cloover erbjuder installation och hyra av förnybar teknik till privatkunder. Med Cloover kan privatpersoner dra nytta av teknik såsom solpaneler och batterilagring utan att behöva stå för kapitalinsatsen eller ta upp lån. Bolaget samarbetar med installatörer runt om i Sverige för att erbjuda kunden en helhetslösning, från installation och nyttjande, till service och kundtjänst. Vår vision är ett samhälle som drivs på energi utan koldioxidutsläpp. Vår mission är att snabba på omställningen dit.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har koncernen fortsatt implementeringen av den internationella expansionsstrategin som inleddes i slutet av föregående räkenskapsår. Etableringen i Tyskland och Schweiz sker via helägda dotterbolag, etableringen i Nederländerna sker genom svenska dotterbolaget Cloover enegry AB. Expansionen har fortlöpt enligt plan och medfört ökade affärsmöjligheter samt en breddad marknadsnärvaro. För att säkerställa kapacitet och kompetens i linje med koncernens tillväxtambitioner har organisationen förstärkts genom rekrytering av flera kvalificerade medarbetare inom strategiskt viktiga funktioner. Koncernens anställningar har gjorts i dotterbolagen.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Cloover Energy AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cloover Energy ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Cloover Energy AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Cloover erbjuder installation och hyra av förnybar teknik till privatkunder. Med Cloover kan privatpersoner dra nytta av teknik såsom solpaneler och batterilagring utan att behöva stå för kapitalinsatsen eller ta upp lån. Bolaget samarbetar med installatörer runt om i Sverige för att erbjuda kunden en helhetslösning, från installation och nyttjande, till service och kundtjänst. Vår vision är ett samhälle som drivs på energi utan koldioxidutsläpp. Vår mission är att snabba på omställningen dit.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med 57% jämfört med föregående år. Föregående års intäkter bestod av koncerninterna poster, det är först under 2023 som bolaget har börjat generera ägna intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året bytt namn från Cloover Leasing AB till Cloover Energy AB. Under det senaste året har bolagets moderbolag genomfört en kapitalanskaffning där externa investerare involverades, vilket förstärkte koncernens ekonomiska ställning och möjliggjorde fortsatt tillväxt. Vidare upphandlades en kreditfacilitet för bolaget för att möjliggöra fler investeringar i förnybar teknik. I slutet av året valde koncernen att expandera sin verksamhet till tre nya länder: Nederländerna, Tyskland och Schweiz. Denna internationella expansion öppnar upp nya marknader och affärsmöjligheter. För att stödja tillväxtstrategin har koncernen rekryterat flera nya medarbetare.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Cloover Energy AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cloover Energy ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Cloover Energy AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bildades och verksamheten startades under våren 2022. Cloover erbjuder installation och hyra av förnybar teknik till privatkunder. Med Cloover kan privatpersoner dra nytta av teknik såsom solpaneler och batterilagring utan att behöva stå för kapitalinsatsen eller ta upp lån. Vi samarbetar med installatörer runt om i Sverige för att erbjuda kunden en helhetslösning, från installation och nyttjande, till service och kundtjänst. Vår vision är ett samhälle som drivs på energi utan koldioxidutsläpp. Vår mission är att snabba på omställningen dit.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget upphandlade solpaneler och kontrakterade sin första kund. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget har under första kvartalet 2023 investerat inom affärsutveckling och nya samarbeten. Styrelsen ser ljust på framtiden och möjligheterna att kontraktera nya kunder. Nya avtal har redan undertecknats. Samtidigt har moderbolaget givit ett kapitaltillskott i form av ett aktieägartillskott för att ytterligare stärka egna kapitalet.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-02-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 115 | 0 | 85 | 0 |
| Årets inköp | 115 | 0 | 85 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 85 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 930 | 0 |
| Årets inköp | 930 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-02-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 123 | 4 767 | 183 | 0 |
| Årets inköp | 18 293 | 4 767 | 183 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 937 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 733 | −82 | 2 | – |
| Årets avskrivningar | 703 | −82 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 52 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 16 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 16 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559363-7738, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2022-02-02
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska erbjuda leasing av teknik för förnybar energi samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5856-0756
- Cloover Leasing AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-06-30)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.