Start › Hallands län › Halmstad
Lapizza Nissastrand AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 390 | 3 017 | 2 958 | 2 696 | – |
| Nettoomsättning | 3 390 | 2 980 | 2 924 | 2 696 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 37 | 34 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 201 | 3 019 | 2 857 | 2 796 | – |
| Handelsvaror | 941 | 919 | 905 | 1 007 | – |
| Övriga externa kostnader | 452 | 426 | 411 | 354 | – |
| Personalkostnader | 1 468 | 1 334 | 1 202 | 1 152 | – |
| Av- och nedskrivningar | 340 | 340 | 340 | 284 | – |
| Rörelseresultat | 188 | −2 | 101 | −101 | – |
| Finansiella poster | −11 | −33 | −55 | −34 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 36 | 57 | 34 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 177 | −36 | 46 | −135 | – |
| Resultat före skatt | 177 | −36 | 46 | −135 | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 167 | −36 | 46 | −135 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 047 | 1 044 | 1 394 | 1 678 | – |
| Anläggningstillgångar | 443 | 736 | 1 076 | 1 416 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 248 | 461 | 674 | 887 | – |
| Goodwill | 248 | 461 | 674 | 887 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 195 | 275 | 402 | 529 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 195 | 275 | 402 | 529 | – |
| Omsättningstillgångar | 604 | 308 | 318 | 262 | – |
| Varulager m.m. | 95 | 89 | 74 | 87 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 95 | 89 | 74 | 87 | – |
| Kortfristiga fordringar | 217 | 89 | 150 | 101 | – |
| Kundfordringar | 37 | 30 | 32 | 21 | – |
| Övriga fordringar | 143 | 34 | 98 | 60 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 37 | 25 | 21 | 20 | – |
| Kassa och bank | 292 | 130 | 94 | 75 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 047 | 1 044 | 1 394 | 1 678 | – |
| Eget kapital | 192 | 25 | 96 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 167 | 0 | 71 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 0 | 36 | 25 | 160 | – |
| Årets resultat | 167 | −36 | 46 | 34 | – |
| Långfristiga skulder | 39 | 360 | 616 | 856 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 39 | 360 | 520 | 680 | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 96 | 176 | – |
| Kortfristiga skulder | 817 | 659 | 682 | 772 | – |
| Förskott från kunder | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 47 | 51 | 13 | 96 | – |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 693 | 607 | 669 | 676 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 75 | 0 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 160 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 35 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-19 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 064 | 1 064 | 1 064 | 1 064 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 816 | 603 | 390 | 177 | 0 |
| Årets avskrivningar | 213 | 213 | 213 | 177 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-19 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 683 | 636 | 636 | 636 | 0 |
| Årets inköp | 47 | – | – | 636 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 488 | 361 | 234 | 107 | – |
| Årets avskrivningar | 127 | 127 | 127 | 107 | – |
Om bolaget
- Adress
- STELLAN MÖRNERS GATA 12, 302 26 HALMSTAD
- Registrerat
- 2022-01-20
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang- och pizzeriaverksamhet samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5814-8438
- LAPIZZA NISSASTRAND AB
kontrollerat 2026-10-23
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-02-15
- Senaste annonsen
- 2024-02-15
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Halmstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver retaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Halmstad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.