Start › Dalarnas län › Falun
Ottheim VA-Konsult AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 696 | 682 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 696 | 682 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 065 | 249 | 12 | 11 | 7 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 72 | 48 | 12 | 11 | 7 |
| Personalkostnader | 983 | 199 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 630 | 433 | −12 | −11 | −7 |
| Finansiella poster | −11 | −73 | −227 | 580 | 2 343 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 13 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 2 343 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 11 | 80 | 227 | 169 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 619 | 360 | −239 | 569 | 2 336 |
| Resultat före skatt | 619 | 360 | −239 | 569 | 2 336 |
| Skatt på årets resultat | 130 | 84 | – | – | – |
| Årets resultat | 490 | 276 | −239 | 569 | 2 336 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 068 | 2 724 | 2 316 | 2 759 | 2 708 |
| Anläggningstillgångar | 510 | 525 | 585 | 812 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 20 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 15 | 20 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 494 | 505 | 585 | 812 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 494 | 505 | 585 | 812 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 559 | 2 200 | 1 732 | 1 947 | 2 708 |
| Kortfristiga fordringar | 225 | 372 | – | 0 | 2 343 |
| Kundfordringar | 214 | 315 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 7 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 52 | – | 0 | 2 343 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 340 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 340 |
| Kassa och bank | 2 334 | 1 827 | 1 732 | 1 947 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 068 | 2 724 | 2 316 | 2 759 | 2 708 |
| Eget kapital | 2 659 | 2 379 | 2 307 | 2 742 | 2 361 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 634 | 2 354 | 2 282 | 2 717 | 2 336 |
| Balanserat resultat | 2 145 | 2 078 | 2 521 | 2 148 | – |
| Årets resultat | 490 | 276 | −239 | 569 | 2 336 |
| Kortfristiga skulder | 409 | 345 | 9 | 17 | 347 |
| Leverantörsskulder | 8 | 9 | 0 | 2 | – |
| Skatteskulder | 193 | 71 | – | – | – |
| Övriga skulder | 190 | 206 | 2 | 8 | 340 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 17 | 60 | 7 | 7 | 7 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets intäkter har under året ökat tack vare ändrad verksamhet i företaget och detta är första hela räkenskapsåret med den nya inriktningen i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets intäkter har under året ökat tack vare ändrad verksamhet i företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2022-01-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 981 | 981 | 981 | 981 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 981 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 486 | 476 | 396 | 169 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 11 | 80 | 227 | 169 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 981 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 21 | 21 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 21 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 2 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- IDROTTSVÄGEN 23, 791 52 FALUN
- Registrerat
- 2022-01-10
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom VA-teknik
Bankgironummer
- 790-4246
- OTTHEIM FÖRVALTNING AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet består av att erbjuda konsulttjänster inom mark- och VA-projektering samt att förvalta lös egendom. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.