CF Med Consult AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 76 | 2 303 | 3 365 | 421 | – |
| Nettoomsättning | 76 | 2 303 | 3 365 | 421 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 343 | 996 | 406 | 98 | – |
| Övriga externa kostnader | 60 | 128 | 236 | 94 | – |
| Personalkostnader | 283 | 868 | 170 | 5 | – |
| Rörelseresultat | −267 | 1 307 | 2 959 | 323 | – |
| Finansiella poster | 30 | 85 | 43 | −32 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 16 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 31 | 59 | 22 | 1 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −12 | −21 | 33 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −237 | 1 392 | 3 002 | 291 | – |
| Bokslutsdispositioner | 244 | −340 | −744 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 244 | −340 | −744 | – | – |
| Resultat före skatt | 7 | 1 052 | 2 258 | 291 | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 218 | 460 | 67 | – |
| Årets resultat | 3 | 834 | 1 798 | 224 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 266 | 4 404 | 4 252 | 384 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 276 | 1 228 | 428 | 117 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 276 | 1 228 | 428 | 117 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 276 | 1 228 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 276 | 1 228 | 428 | 117 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 990 | 3 176 | 3 824 | 267 | – |
| Kortfristiga fordringar | 428 | 566 | 1 960 | 2 | – |
| Kundfordringar | 0 | 122 | 980 | – | – |
| Övriga fordringar | 428 | 443 | 830 | 2 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 150 | – | – |
| Kassa och bank | 1 562 | 2 610 | 1 864 | 264 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 266 | 4 404 | 4 252 | 384 | – |
| Eget kapital | 2 182 | 2 489 | 2 047 | 249 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 157 | 2 464 | 2 022 | 224 | – |
| Balanserat resultat | 2 154 | 1 630 | 224 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 834 | 1 798 | 224 | – |
| Obeskattade reserver | 840 | 1 084 | 744 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 840 | 1 084 | 744 | – | – |
| Långfristiga skulder | 85 | 74 | – | – | – |
| Övriga skulder | 85 | 74 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 159 | 756 | 1 461 | 135 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 153 | 155 | 486 | 45 | – |
| Övriga skulder | 6 | 602 | 821 | 90 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 155 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 310 | 392 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-19 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 440 | 150 | 0 |
| Årets inköp | 290 | 150 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 12 | 33 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 33 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 276 | 1 228 | 440 | 150 |
| Årets inköp | 49 | 788 | 290 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 12 | 21 | – |
Om bolaget
- Adress
- HELMFELTSGATAN 4 B, 211 48 MALMÖ
- Registrerat
- 2021-12-20
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva medicinsk konsultverksamhet, därutöver äga och förvalta fast egendom, förvalta och handla med värdepapper samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5799-1069
- CF Med Consult AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-23
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består i medicinsk konsultverksamhet samt äga och förvalta värdepapper.Bolaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.