Start › Stockholms län › Stockholm
Montin Software Consulting AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 181 | 2 142 | 2 083 | 1 953 |
| Nettoomsättning | 2 181 | 2 142 | 2 083 | 1 953 |
| Rörelsekostnader | 1 131 | 1 089 | 1 079 | 1 024 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 112 | 92 | 76 |
| Personalkostnader | 1 049 | 972 | 987 | 948 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 051 | 1 053 | 1 005 | 929 |
| Finansiella poster | 4 | 12 | 8 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 12 | 8 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 055 | 1 065 | 1 013 | 930 |
| Bokslutsdispositioner | −268 | −268 | −255 | −230 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −268 | −268 | −255 | −230 |
| Resultat före skatt | 787 | 797 | 758 | 700 |
| Skatt på årets resultat | 166 | 166 | 158 | 145 |
| Årets resultat | 621 | 630 | 601 | 555 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 739 | 2 239 | 1 657 | 1 140 |
| Anläggningstillgångar | 1 473 | 1 375 | 516 | 109 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 29 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 29 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 451 | 1 346 | 516 | 109 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 451 | 1 346 | 516 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 1 266 | 864 | 1 141 | 1 031 |
| Kortfristiga fordringar | 498 | 343 | 394 | 453 |
| Kundfordringar | 232 | 211 | 218 | 221 |
| Övriga fordringar | 266 | 133 | 177 | 232 |
| Kassa och bank | 768 | 521 | 746 | 578 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 739 | 2 239 | 1 657 | 1 140 |
| Eget kapital | 1 409 | 1 131 | 848 | 580 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 384 | 1 106 | 823 | 555 |
| Balanserat resultat | 763 | 476 | 222 | 0 |
| Årets resultat | 621 | 630 | 601 | 555 |
| Obeskattade reserver | 1 021 | 753 | 485 | 230 |
| Periodiseringsfonder | 1 021 | 753 | 485 | 230 |
| Kortfristiga skulder | 309 | 355 | 324 | 330 |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 0 | – |
| Skatteskulder | 21 | 47 | 34 | 18 |
| Övriga skulder | 288 | 300 | 290 | 312 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 370 | 343 | 347 | 333 |
| Annan föreslagen utdelning | 370 | 343 | 347 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 451 | 1 346 | 516 | 109 |
| Årets inköp | 105 | 830 | 407 | 109 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 34 |
| Årets inköp | – | 34 |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 | 5 |
| Årets avskrivningar | 7 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- VATTUGATAN 13 LGH 1301, 111 52 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-12-09
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT avseende system- och produktutveckling, systemarkitektur, rådgivning, utbildning och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta värdepapper för egen räkning.
Bankgironummer
- 5798-6739
- Montin Software Consulting AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-05
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT avseende system- och produktutveckling, systemarkitektur, rådgivning, utbildning och därmed förenlig verksamhet samt äger och förvaltar värdepapper för egen räkning. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.