Start › Dalarnas län › Falun
Terryfying AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 524 | 820 | 915 | – |
| Nettoomsättning | 306 | 820 | 915 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 217 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 573 | 924 | 935 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 224 | 412 | 534 | – |
| Övriga externa kostnader | 251 | 401 | 328 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 2 | – |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 111 | 71 | – |
| Rörelseresultat | −49 | −104 | −20 | – |
| Finansiella poster | −23 | −25 | −8 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 25 | 8 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −72 | −129 | −28 | – |
| Resultat före skatt | −72 | −129 | −28 | – |
| Årets resultat | −72 | −129 | −28 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 313 | 645 | 840 | – |
| Anläggningstillgångar | 231 | 422 | 430 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 231 | 422 | 430 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 108 | 139 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 112 | 150 | 188 | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 119 | 164 | 103 | – |
| Omsättningstillgångar | 82 | 223 | 410 | – |
| Varulager m.m. | 22 | 105 | 59 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 105 | 59 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 22 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 27 | 141 | – |
| Kundfordringar | 0 | 9 | 15 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 2 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 18 | 124 | – |
| Kassa och bank | 56 | 90 | 210 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 313 | 645 | 840 | – |
| Eget kapital | 25 | 38 | 97 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 0 | 13 | 72 | – |
| Balanserat resultat | 73 | 142 | 100 | – |
| Årets resultat | −72 | −129 | −28 | – |
| Långfristiga skulder | 68 | 173 | 102 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 68 | 173 | 102 | – |
| Kortfristiga skulder | 220 | 434 | 641 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 104 | 100 | 31 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 16 | – |
| Övriga skulder | 116 | 332 | 593 | – |
| Ställda säkerheter | 171 | 203 | 153 | – |
| Äganderättsförbehåll | 171 | 203 | 153 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 60 | 70 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 223 | 223 | 120 |
| Årets inköp | – | 103 | 120 |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 59 | 17 |
| Årets avskrivningar | 45 | 42 | 17 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 199 | 222 | 222 |
| Årets inköp | – | – | 222 |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 87 | 72 | 34 |
| Årets avskrivningar | 35 | 37 | 34 |
| Återförda avskrivningar | 20 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 159 | 159 |
| Årets inköp | – | – | 159 |
| Försäljningar och utrangeringar | 159 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 51 | 19 |
| Årets avskrivningar | 19 | 32 | 19 |
| Återförda avskrivningar | 70 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STUREGATAN 54 C, 791 62 FALUN
- Registrerat
- 2021-11-29
- Bransch
- Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska dels producera böcker och dels producera livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5778-1692
- Terryfying AB
kontrollerat 2026-10-23 - 5778-2047
- Terryfying AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falu kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget startades i november 2021 med avsikt att bland annat producera böcker. Den andra delen av verksamheten har bestått av produktion av livsmedel, framför allt chokladbollar. Försäljning har skett bland annat till butiker och via marknader. Under hösten har den verksamhetsgrenen sålts av. Företaget har sitt säte i Falu kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.