Start › Blekinge län › Nättraby
Steel by Lundbergs AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 516 | 2 490 | 1 347 | 581 |
| Nettoomsättning | 2 702 | 1 862 | 1 154 | 563 |
| Övriga rörelseintäkter | 814 | 628 | 192 | 17 |
| Rörelsekostnader | 3 454 | 2 407 | 1 314 | 574 |
| Råvaror och förnödenheter | 405 | 182 | 154 | 87 |
| Övriga externa kostnader | 797 | 786 | 497 | 261 |
| Personalkostnader | 2 187 | 1 384 | 653 | 214 |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 53 | 10 | 13 |
| Rörelseresultat | 62 | 84 | 33 | 6 |
| Finansiella poster | −31 | −26 | −11 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 35 | 29 | 12 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 57 | 21 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | −9 | −16 | −5 | −2 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −9 | −16 | −5 | −2 |
| Resultat före skatt | 22 | 41 | 16 | 5 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 10 | 3 | 1 |
| Årets resultat | 16 | 31 | 12 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 358 | 861 | 631 | 181 |
| Anläggningstillgångar | 227 | 138 | 191 | 51 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 75 | – | – | – |
| Goodwill | 75 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 152 | 138 | 191 | 51 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 152 | 138 | 191 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 51 |
| Omsättningstillgångar | 1 131 | 723 | 440 | 129 |
| Varulager m.m. | 479 | 105 | 48 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 479 | 105 | 48 | – |
| Kortfristiga fordringar | 331 | 346 | 233 | 62 |
| Kundfordringar | 128 | 98 | 106 | – |
| Övriga fordringar | 55 | 150 | 67 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 148 | 99 | 60 | 46 |
| Kassa och bank | 321 | 272 | 159 | 67 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 358 | 861 | 631 | 181 |
| Eget kapital | 88 | 72 | 41 | 29 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 63 | 47 | 16 | 4 |
| Balanserat resultat | 47 | 16 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 16 | 31 | 12 | 4 |
| Obeskattade reserver | 32 | 23 | 7 | 2 |
| Periodiseringsfonder | 32 | 23 | 7 | 2 |
| Långfristiga skulder | 362 | 317 | 274 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 220 | 175 | 130 | – |
| Övriga skulder | 142 | 142 | 144 | – |
| Kortfristiga skulder | 876 | 449 | 309 | 150 |
| Skulder till kreditinstitut | 163 | 80 | 20 | – |
| Leverantörsskulder | 97 | 75 | 12 | – |
| Övriga skulder | 119 | 86 | 186 | 150 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 497 | 208 | 92 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 4 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade med 840 tkr eller 45% jämfört mot föregående år, vilket dels beror på större efterfrågan på Bolagets produkter och dels att verksamheten utökades med Castra Steel from februari 2025. Övriga rörelseintäkter 814 067 kr avser bidrag för personal och praktikanter. Föregående år var övriga rörelseintäkter 628 143 kr varav bidrag för personal och praktikanter 482 143 kr och bidrag från Region Blekinge avseende ny hemsida 146 000 kr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade med ca 708 tkr eller 61% jämfört mot förgående år, vilket beror på större efterfrågan på Bolagets produkter. Tack vare den nya hemsidan/webshopen når Bolaget betydligt fler presumtiva kunder än tidigare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 347 | 267 | 267 | 117 |
| Årets inköp | 80 | 0 | 150 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 195 | 130 | 76 | 66 |
| Årets avskrivningar | 65 | 53 | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DALAMADSVÄGEN 22, 373 32 NÄTTRABY
- Registrerat
- 2021-11-25
- Bransch
- Tillverkning av bestick
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva smidesverksamhet med inriktning emot tillverkning av knivar och övriga eggverktyg samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5787-1493
- Steel by Lundbergs AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-21
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Nättraby och bedriver följande verksamheter:° Tillverkning av handgjorda knivar och eggverktyg samt service och underhåll av dessa ° Kurs- och event-verksamhet ° Tillverkning av handgjorda doftljus° Castra Steel, en verksamhet med särskilt företagsnamn (bifirma) med inriktning på försäljning av alla sorters stål, metaller, knivmakarutrustning, smidesutrustning och kemikalier samt eldfast material.Försäljningen av produkterna sker både inom och utom Sverige. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler på Kylvägen i Nättraby. Tillverkningen av knivar startade 2017 som en hobby och ökad efterfrågan gjorde att verksamheten expanderade och fördes över i enskild firma from 2019-01-01 och till Steel by Lundbergs AB fr.om. 2021-11-25. Under våren 2022 tecknades ett avtal mellan Bolaget och en lokal återförsäljare. Avtalet gäller under perioden 2022-2027 och intäkten är ca 700 tkr/år.From juni 2023 startade Bolaget tillverkning och försäljning av handgjorda doftljus.From februari 2025 säljer Bolaget stål och övrigt smidesmaterial via Castra Steel som är en verksamhet med särskilt företagsnamn (bifirma) registrerad 2025-03-04.
Väsentliga händelser
I februari 2025 förvärvade Bolaget den befintliga enskilda näringsverksamheten Castra Steel. Köpeskillingen är 75 000 kr, vilket redovisas som goodwill i balansräkningen. I februari 2025 anställdes ytterligare en medarbetare och personalstyrkan uppgår därmed till 5 st medarbetare vid räkenskapsårets utgång.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.