Start › Östergötlands län › Motala
inpeek AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 98 | 16 | 0 | 0 | – |
| Nettoomsättning | 98 | 16 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 138 | 92 | 71 | 88 | – |
| Övriga externa kostnader | 104 | 83 | 66 | 84 | – |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 10 | 5 | 4 | – |
| Rörelseresultat | −40 | −76 | −71 | −88 | – |
| Finansiella poster | 7 006 | 2 871 | −62 | 8 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 6 790 | 2 910 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 243 | 87 | 43 | 8 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 27 | 126 | 105 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 966 | 2 795 | −133 | −81 | – |
| Resultat före skatt | 6 966 | 2 795 | −133 | −81 | – |
| Årets resultat | 6 966 | 2 795 | −133 | −81 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 14 684 | 3 981 | 3 358 | 1 306 | – |
| Anläggningstillgångar | 14 362 | 3 878 | 3 292 | 1 254 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 702 | 736 | 746 | 751 | – |
| Byggnader och mark | 697 | 726 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 | 10 | 15 | 20 | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | 0 | 731 | 731 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 660 | 3 142 | 2 547 | 504 | – |
| Andelar i intresseföretag | 1 133 | 996 | 176 | 176 | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 509 | 509 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 1 637 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 12 018 | 0 | 2 371 | 328 | – |
| Omsättningstillgångar | 322 | 103 | 65 | 52 | – |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 62 | 18 | 24 | – |
| Kundfordringar | 0 | 31 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 129 | 31 | 18 | 24 | – |
| Kassa och bank | 193 | 41 | 47 | 28 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 684 | 3 981 | 3 358 | 1 306 | – |
| Eget kapital | 8 955 | 2 816 | 22 | 144 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 930 | 2 791 | −3 | 119 | – |
| Balanserat resultat | 1 963 | −3 | 129 | 200 | – |
| Årets resultat | 6 966 | 2 795 | −133 | −81 | – |
| Långfristiga skulder | 5 700 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 5 700 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 | 1 165 | 3 336 | 1 161 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 0 | 13 | – |
| Skatteskulder | 3 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 1 114 | 3 314 | 1 138 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 50 | 22 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 4 000 | 618 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 10 | 200 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 210 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningens ökning beror på att det är första året som bolaget haft hyresintäkter under hela räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat på grund av att bolaget har börjat hyra ut fastigheten under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-11-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 133 | 996 | 176 | 176 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 176 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-11-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 018 | 1 637 | 2 371 | 328 | 0 |
| Årets inköp | 10 518 | 0 | 2 043 | 328 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 734 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-11-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 24 | 24 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 24 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 19 | 14 | 9 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 4 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-11-09 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 731 | 731 | 0 |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 509 | 509 | 509 |
Om bolaget
- Adress
- DYNUDDEN 2, 591 37 MOTALA
- Registrerat
- 2021-11-10
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik, förvaltning av värdepapper och fastigheter.
Bankgironummer
- 5791-9433
- Peter Ek AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Motala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Motala Allmänt om verksamheten Bolaget, som har sitt säte i Motala, skall bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik samt förvaltning av värdepapper och fastigheter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.