Start › Jämtlands län › Östersund
TM Investment AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 100 | 0 | 2 794 | 1 952 |
| Nettoomsättning | 100 | 0 | 2 782 | 1 952 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 13 | – |
| Rörelsekostnader | 411 | 105 | 1 994 | 807 |
| Övriga externa kostnader | 380 | 105 | 712 | 71 |
| Personalkostnader | 6 | 0 | 1 282 | 737 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −311 | −105 | 801 | 1 145 |
| Finansiella poster | −239 | −7 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 236 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 7 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −550 | −112 | 801 | 1 145 |
| Bokslutsdispositioner | 85 | 115 | −200 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 85 | 115 | −200 | – |
| Resultat före skatt | −465 | 3 | 601 | 1 145 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 125 | 237 |
| Årets resultat | −465 | 0 | 477 | 908 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 452 | 895 | 2 053 | 1 224 |
| Anläggningstillgångar | 1 352 | 0 | 12 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 677 | – | – | – |
| Goodwill | 677 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 256 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 63 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 193 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 419 | 0 | 12 | – |
| Andelar i koncernföretag | 419 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 12 | – |
| Omsättningstillgångar | 100 | 895 | 2 041 | 1 224 |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 159 | 976 | 537 |
| Kundfordringar | – | 0 | 823 | 243 |
| Övriga fordringar | 52 | 156 | 153 | 150 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 29 | 3 | 0 | 144 |
| Kassa och bank | 19 | 736 | 1 065 | 687 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 452 | 895 | 2 053 | 1 224 |
| Eget kapital | 100 | 710 | 1 410 | 933 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 75 | 685 | 1 385 | 908 |
| Balanserat resultat | 540 | 685 | 908 | – |
| Årets resultat | −465 | 0 | 477 | 908 |
| Obeskattade reserver | 0 | 85 | 200 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 85 | 200 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 351 | 100 | 443 | 291 |
| Leverantörsskulder | 226 | 5 | 4 | 6 |
| Skulder till koncernföretag | 359 | – | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 89 | 274 | 192 |
| Övriga skulder | 754 | 0 | 154 | 94 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 5 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 145 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 908 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat till följd av utökad verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Dotterbolaget Tempel RB AB 559512-2861 har efter räkenskapsårets slut fusionerats in i TM Investment AB, fusionsdatum 2026-01-30.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 12 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 12 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 12 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 655 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 655 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 236 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 236 | – | – |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 700 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 23 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 23 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 65 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 65 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 2 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- STORGATAN 61 B, 831 33 ÖSTERSUND
- Registrerat
- 2021-11-04
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva restaurangverksamhet, erbjuda konsulttjänster inom marknadsföring, försäljning, ekonomi, administration, management och organisation, handla med värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5115-6917
- TM INVESTMENT AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- östersund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva restaurangverksamhet, erbjuda konsulttjänster inom marknadsföring, försäljning, ekonomi, administration, management och organisation, handla med värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i östersund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Tempel RB AB
Visa källuppgift
Dotterbolaget Tempel RB AB 559512-2861 har efter räkenskapsårets slut fusionerats in i TM Investment AB, fusionsdatum 2026-01-30.