Start › Stockholms län › Solna
M1 Music AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 244 | 323 | 75 | 629 | – |
| Nettoomsättning | 244 | 323 | 75 | 629 | – |
| Rörelsekostnader | 72 | 220 | 101 | 5 | – |
| Övriga externa kostnader | 59 | 108 | 76 | 5 | – |
| Personalkostnader | 13 | 113 | 24 | – | – |
| Rörelseresultat | 171 | 103 | −26 | 624 | – |
| Finansiella poster | 10 | 12 | 13 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 18 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 181 | 115 | −13 | 624 | – |
| Resultat före skatt | 181 | 115 | −13 | 624 | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 22 | 0 | 129 | – |
| Årets resultat | 144 | 93 | −13 | 496 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 814 | 684 | 647 | 686 | – |
| Anläggningstillgångar | 77 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 77 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 77 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 738 | 684 | 647 | 686 | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 1 | 1 | – | – |
| Kundfordringar | 3 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 1 | – | – | – |
| Kassa och bank | 733 | 683 | 646 | 686 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 814 | 684 | 647 | 686 | – |
| Eget kapital | 744 | 600 | 508 | 521 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Fritt eget kapital | 719 | 575 | 483 | 496 | – |
| Balanserat resultat | 575 | 483 | 496 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 144 | 93 | −13 | 496 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 84 | 139 | 165 | – |
| Leverantörsskulder | 10 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 60 | 22 | 129 | 129 | – |
| Övriga skulder | 1 | 53 | 2 | 37 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 8 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% på grund av att produktionsförsäljningen kommit igång igen under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av nettoomsättningen kan hänföras till minskad försäljning under 2023 varav den förväntas öka under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- CENTRALVÄGEN 15, 171 68 SOLNA
- Registrerat
- 2021-10-28
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver försäljning av musik och videoproduktioner som i huvudsak syftar till inspelning, skapande och editering av musik och videomaterial. Bolaget kommer även att inrikta sig på distribution och utgivning av musikaliska verk och videoproduktioner.
Bankgironummer
- 5801-5454
- M1 MUSIC AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning av musik och videoproduktioner som i huvudsak syftar till inspelning, skapande och editering av musik och videomaterial. Bolaget kommer även att inrikta sig på distribution och utgivning av musikaliska verk och videoproduktioner. Bolaget har sitt säte i Stockholm.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.