Start › Västra Götalands län › Fotö
IM Management AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 486 | 297 | 1 002 | 1 464 |
| Nettoomsättning | 486 | 297 | 1 002 | 1 464 |
| Rörelsekostnader | 178 | 224 | 949 | 1 300 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 129 | 67 | 111 | 243 |
| Personalkostnader | 32 | 141 | 823 | 1 040 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 16 | 8 | 8 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 7 | 9 |
| Rörelseresultat | 307 | 73 | 53 | 164 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | 74 | 53 | 164 |
| Bokslutsdispositioner | −77 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −77 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 231 | 74 | 53 | 164 |
| Skatt på årets resultat | 48 | 17 | 12 | 34 |
| Årets resultat | 183 | 57 | 41 | 130 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 484 | 218 | 187 | 224 |
| Anläggningstillgångar | 32 | 47 | 24 | 31 |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 47 | 24 | 31 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 32 | 47 | 24 | 31 |
| Omsättningstillgångar | 453 | 170 | 164 | 192 |
| Varulager m.m. | 39 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 39 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 217 | 106 | 121 | 45 |
| Kundfordringar | 191 | 48 | 88 | – |
| Övriga fordringar | 27 | 58 | 28 | 40 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 5 | 5 |
| Kassa och bank | 196 | 64 | 43 | 147 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 484 | 218 | 187 | 224 |
| Eget kapital | 266 | 153 | 96 | 155 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 241 | 128 | 71 | 130 |
| Balanserat resultat | 58 | 71 | 30 | – |
| Årets resultat | 183 | 57 | 41 | 130 |
| Obeskattade reserver | 77 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 77 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 141 | 65 | 91 | 69 |
| Skatteskulder | 4 | 0 | 8 | 17 |
| Övriga skulder | 125 | 53 | 71 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 11 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 70 | – | 100 |
| Medel att disponera | – | – | – | 130 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företag fått större efterfrågan på sina tjanster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget fattat beslut om att utvidga verksamheten med en ny verksamhetsgren. Denna avser att bedriva detaljhandel på Öckerö med inriktning mot begagnad hockeyutrustning samt nya hockeytillbehör, samt att tillhandahålla kompletterande tjänster såsom slipning av skridskor, tvätt och reparationer.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret har bolagets nettoomsättning minskat med över 30 % jämfört med föregående år. Den främsta orsaken till detta är att en av bolagets nyckelperson har tillträtt en anställning i ett annat företag. Som en följd av detta har verksamheten inom det aktuella bolaget bedrivits i betydligt mindre skala än tidigare, vilket har lett till lägre försäljningsvolymer och därmed minskad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av minskade tjänster inom företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 | 79 | 39 | 39 |
| Årets inköp | – | 39 | – | 39 |
| Årets avskrivningar | 16 | 16 | 8 | 8 |
Om bolaget
- Adress
- STORA VÄGEN 51, 475 45 FOTÖ
- Registrerat
- 2021-10-27
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende tekniskt arbete, reparation av fartyg, projektledning, teknisk uppdragsverksamhet inom enigneering, utföra management services för små och medelstora företag imom industri och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5760-4712
- IM MANAGEMENT AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet avseende tekniskt arbete, reparation av fartyg, projektledning, teknisk uppdragsverksamhet inom engineering, management services för små och medelstora företag imom industri och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Svalöv.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.