Genomsyn

Start › Hallands län › Falkenberg

Falkenbergs ventilation AB

559342-6975AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
1,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
285 tkr
Årets resultat 2025
267 tkr
Eget kapital 2025
75 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20252025: 1,9 mkr1,9 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 3,3 mkr3,3 mkr20222022: 494 tkr494 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 9121 5493 256494
Nettoomsättning 1 9111 5423 256494
Övriga rörelseintäkter 07––
Rörelsekostnader 1 5851 8163 149483
Råvaror och förnödenheter 6435591 733214
Övriga externa kostnader 321383383196
Personalkostnader 5928441 00260
Av- och nedskrivningar 28283113
Övriga rörelsekostnader 01––
Rörelseresultat 327−26710711
Finansiella poster −42−36−20−3
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 010–
Räntekostnader och liknande resultatposter 4237203
Resultat efter finansiella poster 285−303879
Bokslutsdispositioner −1336−36–
Förändring av periodiseringsfonder −718−18–
Förändring av överavskrivningar −618−18–
Resultat före skatt 272−267519
Skatt på årets resultat 5082
Årets resultat 267−267447

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 415319680363
Anläggningstillgångar 4472133129
Materiella anläggningstillgångar 4472133129
Inventarier, verktyg och installationer 4472133129
Omsättningstillgångar 372247547234
Varulager m.m. 104706910
Råvaror och förnödenheter 104706410
Förskott till leverantörer –05–
Kortfristiga fordringar 267176478224
Kundfordringar 973324567
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 1448415997
Övriga fordringar 25436042
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0171418
EGET KAPITAL OCH SKULDER 415319680363
Eget kapital 75−1927532
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 50−217507
Balanserat resultat −217507–
Årets resultat 267−267447
Obeskattade reserver 13036–
Periodiseringsfonder 7018–
Ackumulerade överavskrivningar 6018–
Långfristiga skulder 52392302264
Skulder till kreditinstitut –010–
Checkräkningskredit 52392292264
Kortfristiga skulder 27611926667
Skulder till kreditinstitut –013–
Leverantörsskulder 1443017743
Övriga skulder 125303325
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 75943–
Ställda säkerheter 65074682650
Företagsinteckningar 65074650650
Äganderättsförbehåll –032–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-10-24
Anskaffningsvärde 1421421771420
Årets inköp –035142–
Försäljningar och utrangeringar 0350––
Ackumulerade avskrivningar 987044130
Årets avskrivningar 28283113–
Återförda avskrivningar 030––

Om bolaget

Adress
STORGATAN 45, 311 31 FALKENBERG
Registrerat
2021-10-25
Bransch
Ventilationsarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva entreprenad, service, försäljning och konsultverksamhet inom ventilation och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5764-8651
Falkenbergs Ventilation AB
kontrollerat 2026-10-22

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Falkenberg
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-18
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver entreprenad, service, försäljning och konsultverksamhet inom ventilation. Företaget har sitt säte i Falkenberg .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget hade förbrukat mer än hälften av det registrerade aktiekapitalet men har under detta räkenskapsår återställt hela sitt aktiekapital.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
202410 kB Öppna
20239 kB Öppna
20227 kB Öppna