Kirsebergs Fönsterhantverk AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 715 | 1 841 | 602 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 714 | 1 841 | 601 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 714 | 1 758 | 547 | 225 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 027 | 1 039 | 72 | – |
| Övriga externa kostnader | 97 | 54 | 85 | 186 |
| Personalkostnader | 582 | 658 | 389 | 39 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 | 83 | 55 | −225 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 84 | 55 | −225 |
| Resultat före skatt | 1 | 84 | 55 | −225 |
| Årets resultat | 1 | 84 | 55 | −225 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 462 | 463 | 231 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 22 | 30 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 30 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 30 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 440 | 433 | 231 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 339 | 71 | 4 |
| Kundfordringar | 150 | 293 | 71 | – |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 47 | – | – |
| Kassa och bank | 290 | 94 | 161 | 97 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 462 | 463 | 231 | 100 |
| Eget kapital | 241 | 240 | 156 | 100 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 216 | 215 | 131 | 75 |
| Balanserat resultat | 215 | 131 | 75 | 300 |
| Årets resultat | 1 | 84 | 55 | −225 |
| Kortfristiga skulder | 221 | 223 | 76 | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 47 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 10 | 4 | – |
| Övriga skulder | 169 | 166 | 72 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 32 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 75 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 300 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Detta är bolagets tredje räkenskapsår, man har kommit igång med versamheten ordentligt nu och omsättning har fördubblats detta året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Detta är bolagets andra räkesnkapsår, man har kommit igång med versamheten och haft omsättning detta året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 37 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 37 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 7 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄRNANÄSGATAN 13, 212 24 MALMÖ
- Registrerat
- 2021-10-25
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra renoveringar av fönster och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5768-5349
- Kirsebergs Fönsterhantverk AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är renovering av fönster. Bolaget är dotterbolag till AstaEste AB, 559236-1199.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
AstaEste AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är renovering av fönster. Bolaget är dotterbolag till AstaEste AB, 559236-1199.
-
AstaEste AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är renovering av fönster. Bolaget är dotterbolag till AstaEste AB, 559236-1199.
-
AstaEste AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är renovering av fönster. Bolaget är dotterbolag till AstaEste AB, 559236-1199.
-
AstaEste AB
Visa källuppgift
Företagets verksamhet är renovering av fönster. Bolaget är dotterbolag till AstaEste AB, 559236-1199. Företagets säte är Malmö.